Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i Dzień Inwestora: ciekawostki związane z KSH
6 czerwca 2017 • By Bartek StempelWalne Zgromadzenie Akcjonariuszy: moje przemyślenia
Z pewnością jak wielu z Was zdążyło zauważyć, niedawno Michał opublikował wpis o tym, że odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i dzień inwestora w GKI Immobile: Dzień inwestora + WZA Grupa Kapitałowa Immobile S.A. Serdecznie zapraszamy: bezpłatny nocleg dla 30 osób! Tak się składa, że również będę mógł przybyć. Z uwagi na fakt, że będzie to moje pierwsze walne zgromadzenie. Postanowiłem poszperać trochę po Kodeksie spółek handlowych i dowiedzieć się jak najwięcej o samym przebiegu. Dlatego w tym wpisie opiszę Wam kilka ciekawostek związanych z przepisami prawa dotyczącymi WZA.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: lista
Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.
Jak zbudować oszczędności na emeryturę
Sprawozdania spółki akcyjnej
- Bilans: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Rachunek zysków i strat: praktyczne spojrzenie na spółkę akcyjną
- CashFlow: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Zestawienie zmian w kapitale własnym: przykłady ze spółek
- Kapitał własny w spółce akcyjnej: praktyczne przykłady ze spółek
- Amortyzacja w spółce giełdowej
- Analiza SWOT: praktyczne przykłady dla inwestora
Podstawy inwestowania
- Jak inwestować w akcje: podstawy
- Jak złożyć zlecenie kupna instrumentu finansowego
- Jak sprawdzić notowania spółki na koncie maklerskim?
- Podstawy makroekonomii w codziennym życiu
- Wartość pieniądza w czasie
- Jak policzyć w prosty sposób Betę na giełdzie?
- Roczna kapitalizacja (stopa zwrotu) z inwestycji: co warto wiedzieć?
- Pobieranie danych z giełdy do excela krok po kroku
- Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i Dzień Inwestora: ciekawostki związane z KSH<— jesteś tutaj
- Fundusz Inwestycyjny: co warto o nim wiedzieć?
- Wartość pieniądza w czasie: dyskontowanie i kapitalizacja przepływów pieniężnych
Co warto wiedzieć o Obligacjach
- Jak kupić obligacje Skarbowe: rejestracja, aktywacja, zakup
- Jak kupić obligacje skarbowe na rynku pierwotnym
- Inwestycja w obligacje skarbowe: ryzyka, szanse, wyliczenia
- Bony skarbowe i pieniężne: rynek pieniężny
- Obligacje korporacyjne: co warto wiedzieć?
- Jak inwestować w obligacje skarbowe: podstawy
- Jak inwestować w obligacje: przegląd najważniejszych rzeczy
- Wycena obligacji: obligacje zero-kuponowe/ obligacje kuponowe
- Wycena obligacji: zaawansowane przykłady
Analiza fundamentalna i techniczna
Instrumenty Finansowe
Psychologia w inwestowaniu
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: kiedy zwołujemy?
Pierwszą informacją jaką powinien wiedzieć inwestor to: kiedy może spodziewać się informacji o zwołaniu WZA. Tak żeby mógł odpowiednio szybko zareagować, dlaczego? Przykładowo żeby inwestor posiadający co najmniej 5 % w danej spółce mógł żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad.
Popatrzmy teraz na terminy związane z ogłoszeniem informacji o WZA:
Art. 402. § 1. Walne zgromadzenie zwołuje się przez ogłoszenie, które powinno być dokonane co najmniej na trzy tygodnie przed terminem walnego zgromadzenia.
Źródło: KSH
Czytając KSH (właściwie to każdy kodeks), trzeba mocno uważać na każde słowo. Bo mają spore znaczenie, dlaczego? Zauważmy, że w artykule 402 paragrafie 1 zostaliśmy poinformowani o tym, że ogłoszenie o WZA powinno być dokonane na co najmniej trzy tygodnie przed.
Popatrzmy teraz na kolejny artykuł:
Art. 4021. § 1. Walne zgromadzenie spółki publicznej zwołuje się przez ogłoszenie dokonywane na stronie internetowej spółki oraz w sposób określony dla przekazywania informacji bieżących zgodnie z przepisami o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
§ 2. Ogłoszenie powinno być dokonane co najmniej na dwadzieścia sześć dni przed terminem walnego zgromadzenia.
Źródło: KSH
Jakbyśmy czytali kodeks w pośpiechu to moglibyśmy wpaść w pułapkę. I przyjąć, że informacja o walnym zgromadzeniu spółki jest podawana na trzy tygodnie przed zamiast 26-dni. W kolejnym akapicie przyjrzymy się jak wygląda definicja spółki publicznej.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: spółka publiczna, czyli jaka?
Kiedy byłem na początku swojej drogi inwestorskiej to bardzo często myliły mi się pojęcia spółki publicznej i spółki państwowej. Jak sami mogliście zauważyć w poprzednim akapicie każde słowo w KSH jest istotne. Dlatego poniżej wklejam Wam definicję związaną ze spółką publiczną:
Artykuł 4 punkt 6:
spółka publiczna – spółkę w rozumieniu przepisów o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych;
Źródło: KSH
Jak to przeważnie bywa, gdy czytamy przepisy prawa: są odwołania do innych przepisów i musimy trochę poszperać. Popatrzmy na definicję z ustawy o ofercie publicznej:
spółce publicznej – rozumie się przez to spółkę, w której co najmniej jedna akcja jest zdematerializowana w rozumieniu przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, z wyjątkiem spółki, której akcje zostały zarejestrowane na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi;
Źródło: ustawa o ofercie publicznej
Od razu nasuwa się pytanie: „czym są akcje zdematerializowane”? W skrócie można opisać, że są to akcje, którymi handlujemy na giełdzie. Nie posiadające formy materialnej: papierowej.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: porządek obrad
Jeżeli po przeczytaniu ogłoszenia o zwołaniu walnego zgromadzenia mamy potrzebę omówienia konkretnych kwestii w spółce. A niestety nie zostały ujęte w porządku obrad. To w przypadku gdy posiadamy co najmniej 5 procent kapitału zakładowego spółki. Możemy żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad. Zgodnie z artykułem:
Art. 401. § 1. Akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego mogą żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia. Żądanie powinno zostać zgłoszone zarządowi nie później niż na czternaście dni przed wyznaczonym terminem zgromadzenia. W spółce publicznej termin ten wynosi dwadzieścia jeden dni. Żądanie powinno zawierać uzasadnienie lub projekt uchwały dotyczącej proponowanego punktu porządku obrad. Żądanie może zostać złożone w postaci elektronicznej.
Źródło: KSH
Dodatkowo taką informację możemy znaleźć w dokumencie GKI o ogłoszeniu WZA:
Akcjonariuszowi lub akcjonariuszom reprezentującym co najmniej 1/20 kapitału zakładowego przysługuje prawo żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia. Żądanie powinno zostać zgłoszone Zarządowi Spółki nie później niż na 21 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia.
Źródło: GKI
Chciałbym żebyście zwrócili uwagę na daty związane z chęcią wprowadzenia zmian w WZA. Na początku w pierwszym akapicie przytoczyłem art. 4021. § 2. Ogłoszenie powinno być dokonane co najmniej na dwadzieścia sześć dni. I jak możemy zauważyć, mamy 5 dni na ustosunkowanie się i poinformowanie zarządu o chęci umieszczenia określonej sprawy. Warto wiedzieć o takich przepisach bo każdy dzień zwłoki może działać na naszą niekorzyść.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: informacje na stronie internetowej
A tak właśnie wyglądają dokumenty na stronie internetowej grupy kapitałowej. Poniżej zamieszczam grafikę:
Źródło: Immobile
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: ogłoszenie
Tak wygląda dokument spółki informujący inwestorów o WZA:
Źródło: GKI
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: niezbędne informacje
W powyższych akapitach przedstawiłem Wam podstawowe zagadnienia prawne związane ze zwoływaniem WZA. Jeżeli jesteście zainteresowani uczestnictwem to zapraszam Was do przeczytania artykułu Michała. W środku znajdziecie wszystkie potrzebne informacje. Dotyczące WZA jak i Dnia Inwestora:
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: podsumowanie
Z pewnością opiszę Wam swoje przemyślenia w kolejnym artykule po uczestnictwie w WZA. Jeżeli macie ochotę uczestniczyć w spotkaniu to na prawdę warto. Będziemy mieli okazję porozmawiać i wymienić się inwestorskimi doświadczeniami.
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
czołem
fajny wpis przed WZA, ale czy można poprosić o więcej 🙂
w jaki sposób mniejszościowy ma się przygotować do WZA, czy musi jakiś zaświadczenie o ilości akcji przedstawić na WZA, wysłać wcześniej, czy musi się zgłaszać do spółki (wysłać informację) itp
z góry dzięki
myślę że większość osób jest chyba tych mniejszościowych
Cześć Maciek,
jeżeli mówimy o aktualnym WZA to nie trzeba być akcjonariuszem aby wziąć udział w WZA, więc i dokumentów nie trzeba przedstawiać. Tak jak napisałem w artykule przygotuje wpis po walnym zgromadzeniu. I zamieszczę w nim akapit związany z twoim pytaniem. Bo chyba odpowiedź nie jest potrzebna na wczoraj :)?
nie, na wczoraj nie 🙂
i nawet nie myślałem o WZA GKI
bardziej w podejściu poszerzenia wiedzy, tylko tak ogólnie zagaiłem,
jak zwykły inwestor posiadając np portfel spółki X za 10 tys zł może pójść na walne i zagłosować, zapytać, jak się tam dostać jak pobrać jakieś zaświadczenia itp.
Jak nie na wczoraj, to tak jak napisałem w poprzednim komentarzu. Takie praktyczne zagadnienia poruszę w kolejnym wpisie 🙂 Dzięki za pomysł.