Obligacje korporacyjne: co warto wiedzieć?
25 stycznia 2017 • By Bartek StempelObligacje korporacyjne: wstęp
Nasze życiowe decyzje wyglądają bardzo podobnie jak decyzje przedsiębiorcy. Tylko mogą różnić się trochę sposobem finansowania naszego przedsięwzięcia. Przykładowo obligacje korporacyjne mogą służyć przedsiębiorcy do sfinansowania R&D (od ang. research and development), które w przyszłości mogą okazać się strzałem w 10. Z uwagi na fakt, że odkryjemy nowe metody przynoszące nam zdecydowanie większe przychody. Podobnie jest z nami, przykładowo młoda osoba zaciąga kredyt studencki. I następnie okazuje się, że wybrała bardzo dobrze, co przełoży się w przyszłości na jej życie. Zdecydowanie wyższymi zarobkami i osiąganą przyjemnością z wykonywanej pracy.
Poznając biznes, spółkę, czy metody jej finansowania musimy na początku poznać instrumenty, które są dostępne na rynku. Powstały już artykuły o tym, czym są akcje, czym są bony skarbowe i pieniężne oraz obligacje. W dzisiejszym artykule przyszedł czas na obligacje korporacyjne.
Obligacje korporacyjne: lista
Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.
Jak zbudować oszczędności na emeryturę
Sprawozdania spółki akcyjnej
- Bilans: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Rachunek zysków i strat: praktyczne spojrzenie na spółkę akcyjną
- CashFlow: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Zestawienie zmian w kapitale własnym: przykłady ze spółek
- Kapitał własny w spółce akcyjnej: praktyczne przykłady ze spółek
- Amortyzacja w spółce giełdowej
- Analiza SWOT: praktyczne przykłady dla inwestora
Podstawy inwestowania
- Jak inwestować w akcje: podstawy
- Jak złożyć zlecenie kupna instrumentu finansowego
- Jak sprawdzić notowania spółki na koncie maklerskim?
- Podstawy makroekonomii w codziennym życiu
- Wartość pieniądza w czasie
- Jak policzyć w prosty sposób Betę na giełdzie?
- Roczna kapitalizacja (stopa zwrotu) z inwestycji: co warto wiedzieć?
- Pobieranie danych z giełdy do excela krok po kroku
- Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i Dzień Inwestora: ciekawostki związane z KSH
- Fundusz Inwestycyjny: co warto o nim wiedzieć?
- Wartość pieniądza w czasie: dyskontowanie i kapitalizacja przepływów pieniężnych
Co warto wiedzieć o Obligacjach
- Jak kupić obligacje Skarbowe: rejestracja, aktywacja, zakup
- Jak kupić obligacje skarbowe na rynku pierwotnym
- Inwestycja w obligacje skarbowe: ryzyka, szanse, wyliczenia
- Bony skarbowe i pieniężne: rynek pieniężny
- Obligacje korporacyjne: co warto wiedzieć?<— jesteś tutaj
- Jak inwestować w obligacje skarbowe: podstawy
- Jak inwestować w obligacje: przegląd najważniejszych rzeczy
- Wycena obligacji: obligacje zero-kuponowe/ obligacje kuponowe
- Wycena obligacji: zaawansowane przykłady
Analiza fundamentalna i techniczna
Instrumenty Finansowe
Psychologia w inwestowaniu
Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Więcej o jego osobie przeczytacie tutaj.
Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu stworzył cykl analiz: Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.
Obligacje korporacyjne: źródła pozyskiwania kapitału
Może kredyt? Może emisja akcji? Może emisja obligacji? No właśnie, zawsze powstaje pytanie w jaki sposób uzyskamy źródło finansowania do naszego przedsięwzięcia. Możemy wyróżnić kilka sposobów:
- jeżeli chcemy uzyskać finansowanie poprzez emisję akcji to w zamian musimy oddać inwestorom część kontroli w spółce. Możemy traktować to jako koszt pozyskania kapitału. Ale to nie wszystko bo kosztem pozyskania kapitału jest też przecież oddanie części przyszłych zysków
- w chwili zaciągnięcia kredytu bankowego musimy spełnić wiele restrykcyjnych wymagań banku. Możliwe, że będziemy musieli przedstawić zabezpieczenia. A i to nie gwarantuje, że przejdziemy całą procedurę pozytywnie
- Trzecią formą finansowania są obligacje korporacyjne. W zależności od spółki, obligacje korporacyjne mogą cieszyć się dużą stabilnością zysków bądź też nieść ze sobą ryzyko niespłacenia obligacji.
Generalnie decyzja o pozyskaniu kapitału z różnego źródła ponosi za sobą pewne wyzwania/konsekwencje. Nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka i mówić: kredyty/akcje/obligacje korporacyjne to naciąganie ludzi. Jak w każdym przypadku, analizując dany instrument możemy powiedzieć: to zależy. Zdobywając wiedzę o każdym instrumencie, wycenie, analizie gospodarki, nasz obraz z czarno-białego. Zmieni się na bardziej kolorowy i zamiast mówić tak/nie będziemy mieli kilka dodatkowych opcji, które warto rozważyć.
Poniżej zamieszczam diagram z jakich źródeł przeważnie pozyskujemy kapitał obcy:
(kliknij w obrazek, aby powiększyć w nowej karcie)
Obligacje korporacyjne: definicja
Obligacje korporacyjne podobnie jak „zwykłe” obligacje emitowane są zgodnie z ustawą o obligacjach. Są to dłużne papiery wartościowe (potwierdzają zadłużenie podmiotu, który wyemitował obligacje). Nadrzędnym celem emisji jest przeważnie pozyskanie kapitału do spółki na nowe inwestycje. Obligacje korporacyjne to po prostu obligacje, tylko podmiotem emisyjnym jest w tym wypadku przedsiębiorstwo zamiast Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Obligacje korporacyjne: rynek kredytowy przedsiębiorstw
Jak znajdujemy się w temacie obligacji korporacyjnych to warto byłoby wspomnieć o tym jak wygląda rynek kredytowy wśród przedsiębiorców. Takie kroki możemy podjąć żeby zorientować się jaka część przedsiębiorców zaciąga kredyty i czy przykładowo nie mają problemów ze spłatą zobowiązania.
Spójrzmy na odsetek przedsiębiorstw ubiegających się o kredyt na grafice poniżej:
(kliknij w obrazek, aby powiększyć w nowej karcie)
Opracowanie własne na podstawie danych: NBP
Może w momencie gdy większość przedsiębiorców nie ubiega się o kredyt na tak wysokim poziomie. Może firmy rozważyły emisję obligacji korporacyjnych? A może podchodzą bardziej konserwatywnie i finansują się tylko kapitałem własnym? A może wstrzymują się z nowymi inwestycjami i nie chcą ryzykować? Na początku przejdziemy przez prostsze zagadnienia, żeby umieć zrobić i zrozumieć analizy bardziej zaawansowane. Dlatego zachęcam Cię czytelniku do czynnego obserwowania bloga.
Obligacje korporacyjne: okres trwania obligacji
Podobnie jak przy wpisie o obligacjach. Możemy wyróżnić trzy terminy do wykupu obligacji, przedstawione na grafice poniżej:
-
- krótkoterminowe (przeważnie będą to obligacje wyemitowane na 1 rok)
-
- średnioterminowe (przeważnie będą to obligacje wyemitowane od 1 roku do 5 lat)
- długoterminowe (przeważnie będą to obligacje z okresem trwania powyżej 5 lat)
Na samym dole wpisu będzie akapit, omawiający wycinek sprawozdania finansowego spółki. W którym będziecie mogli zobaczyć jak dokładnie wyglądają okresy obligacji prezentowane przez spółkę.
Obligacje korporacyjne: zabezpieczenie obligacji
Obligacje przeważnie uznawane są za bardzo bezpieczny instrument. Dlatego większość obligacji nie posiada zabezpieczenia. Jednakże czasami spotykamy się z zabezpieczonymi obligacjami.
W takim przypadku obligacje korporacyjne możemy podzielić na:
Obligacje korporacyjne niezabezpieczone to takie, które w warunkach emisji nie mają dodatkowych zabezpieczeń na wypadek niespłacenia odsetek i kapitału zainwestowanego. W takim przypadku warto przyjrzeć się dokładnie sytuacji finansowej spółki. Sprawdzić jakie ma perspektywy na przyszłość a w szczególności czy wywiązywała się terminowo ze swoich zobowiązań w przeszłości.
Ciekawą konstrukcją są obligacje zabezpieczone, warto sięgnąć do ustawy. Żeby zobaczyć czy znajdziemy wzmiankę o zabezpieczeniu obligacji:
Art. 28. 1. Emitent może ustanowić zabezpieczenie wierzytelności wynikających z obligacji. 2. Obligacje nie mogą być wydawane przed ustanowieniem zabezpieczeń przewidzianych w warunkach emisji, chyba że z warunków emisji wynika, że zabezpieczenia zostaną ustanowione po wydaniu obligacji.
Źródło: ustawa o obligacjach
Jak widzicie powyżej, ustawodawca przewidział w ustawie o obligacjach miejsce na temat zabezpieczeń. Cały rozdział 3 jest poświęcony temu jak wyglądają przepisy dotyczące zabezpieczenia obligacji. Generalnie chciałem zwrócić waszą uwagę po raz kolejny, że warto czytać akty prawne. Powyższa definicja jest tylko przykładem, że możemy znaleźć dokładną informację w ustawie czy mogą być wydawane obligacje przed ustanowieniem zabezpieczenia czy nie. Prawie jak zawsze odpowiedź brzmi: to zależy. W tej chwili nie będziemy dokładnie tego analizować.
Na koniec napiszę Wam na czym może być ustanowione zabezpieczenie obligacji:
-
- hipoteka
-
- zastaw rejestrowy
-
- poręczenie
- gwarancja skarbu państwa
Obligacje korporacyjne: rynek
Handel obligacjami korporacyjnymi odbywa się na rynku Catalyst. Notowania możemy znaleźć pod tym linkiem. Większość obligacji jest notowana w złotych, jednakże możemy znaleźć obligacje, które są emitowane w euro. Przykładowo bardzo dobrze radząca sobie spółka w sektorze wierzytelności przewidziała jedną emisję obligacji notowanych w euro: Kruk S.A.
Teraz przedstawię Wam jak prezentowane są dane o obligacjach korporacyjnych. Chciałbym żebyście się zapoznali z różnymi parametrami. Tak naprawdę nie są to podstawy, ale chciałbym żebyście wiedzieli o tym, jak są przedstawione na stronach giełdy. Jeżeli jesteś totalnie początkującą osobą, to wystarczy zapoznać się z parametrami i jeżeli czegoś nie rozumiesz to nie przejmuj się. W przyszłości będziemy poruszać niektóre tematy z tym związane.
Każda z obligacji będzie miała różne parametry, w tym wpisie nie będziemy tego dokładnie analizować. Chciałbym żebyście zwrócili uwagę na dwie rzeczy (pierwsza obligacja jest emitowana w złotówkach):
-
- Ramka nr. 1: mamy dwa rodzaje sposobu emisji: publiczny i prywatny
- Ramka nr. 2: sposób oprocentowania: WIBOR 3M + marża (bardzo często pojawia się takie zestawienie, przykładowo przy kredytach)
Źródło: GPW Catalysty
Druga obligacja poniżej, jest notowana w euro. Spójrzcie na dwie rzeczy:
-
- Ramka nr.1: sposób emisji jest inny, prywatny
- Ramka nr.2: oprocentowanie obligacji jest inne, stałe
Źródło: GPW Catalysty
Jak sami mogliście zauważyć, dwie wyżej wymienione obligacje są notowane w różnych walutach. I mają inne oprocentowanie. Może spółka nie chce brać na siebie ryzyka związanego ze stopą procentową w EURo, dlatego oferuje stałe oprocentowanie? Tego nie wiem, w przyszłości jak przejdziemy do bardziej zaawansowanej analizy może podejmiemy ten temat. Dlatego zachęcam do obserwowania bloga na bieżąco.
Obligacje korporacyjne: sprawozdanie finansowe spółki
Sprawozdanie finansowe możemy analizować na wiele sposób: Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej odpowiedzią dlaczego kursy na giełdzie zmieniają się. Dlatego grzechem byłoby nie zerknąć do sprawozdania finansowego spółki. I sprawdzić jakie posiada zobowiązania w swoim portfelu. W przypadku Kruka mamy niezabezpieczone wyemitowane obligacje:
-
- poniżej 6 miesięcy
-
- od 6 do 12 miesięcy
-
- od roku do 2 lat
-
- od 2 lat do 5 lat
- powyżej 5 lat
możecie zerknąć na wycinek ze sprawozdania finansowego spółki:
Źródło: Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Kruk S.A, strona 72
Można by było napisać jeszcze zdecydowanie więcej na temat obligacji korporacyjnych. Chociaż na dobry początek takie podstawowe informację wystarczą. Żebyście mogli złapać wizję, czym są obligacje korporacyjne.
Obligacje korporacyjne: podsumowanie
Obligacje korporacyjne to tylko część wielkiego świata finansów. W tym wpisie chciałem Wam przedstawić w jaki sposób możemy zapoznać się z praktycznymi podstawami. W szczególności gdzie szukać informacji o obligacjach, wiedzieć jaka spółka wyemitowana obligacje. Jakie zobowiązania może posiadać w swoim sprawozdaniu finansowym. Czy nasze obligacje są zabezpieczone, czy nie?
Takie rzeczy warto wiedzieć, powiększać swoją wiedzę, żeby w przyszłości załapać nasz big picture. Pamiętajcie, uczymy się całe życie.
Literatura:
https://www.nbportal.pl/slownik/pozycje-slownika/obligacja-korporacyjna
https://pl.kruk.eu/media/article/file/sprawozdanie_finansowe_wg_ifrs_grupa_kapitalowa_kruk_2015.pdf
http://www.gpwcatalyst.pl/kalkulator-rentownosci-obligacji?issuer=KRUK
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000238
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Bartku mam do Ciebie takie pytanie. Skad sie wzięła odwrotna zależność między ceną, a rentowności obligacji. Nie wiem czy dobrze rozumiem temat, ale wydaje mi sie, że skoro kupiłem obligacje np. Wibor6m + marża= okolo 10% oprocentowania. I spadną stopy procentowe, a co za tym idzie Wibor6m to spadnie również oprocentowanie moich obligacji czyli ich rentowność. Jezeli zakladalem przy zakupie 10% zysku, a okazuje sie, że zarobie jednak np.7% to raczej jestem niezadowolony i chce je sprzedać. Jak wiecej osob sprzedaje, a z racji małego oprocentowania mniej chce kupic to cena powinna spaść. Wieksza podaż niz popyt. Jednak ta zaleznosc miedzy ceną a rentownoscią jest odwrotna. Dlaczego?
Cześć Mateusz,
napisz dokładnie o co chodzi bo nie za bardzo zrozumiałem.
Bardzo dobry tekst, a czy możesz mi przybliżyć te obligacje – big.biz.pl/poradnik-inwestora/obligacje-korporacyjne-czym-sa-moga-gwarantowac-bezpieczny-zysk / a bardziej ocenić realność tego, co tam opisano? Zyski spoko, zabezpieczenie warte więcej niż obligacja. To istnieje od dawna, a w sieci nie znalazłem kogokolwiek, kto by wyzywał, narzekał, albo napisał, że nie dostał pieniędzy. To jak?
Cześć topac,
sprawy związane z zabezpieczeniem obligacji będą opisane w momencie jak przejdziemy na drodze inwestora na poziom zaawansowany. Akurat żeby cokolwiek powiedzieć o tych obligacjach musiałbym zrobić analizę spółki. Możesz mi podać więcej szczegółów, bo na tej stronie nie widzę żadnych konkretów.
Świetny artykuł, znalazłam tu sporo nowych informacji. Swoją wiedzę o obligacjach czerpałam jeszcze stąd: http://bestcapital.pl/dla-inwestorow/obligacje-korporacyjne/ – w dziale Artykuły jest sporo przydatnych tekstów. Można się z tym dodatkowo zapoznać.