Inwestowanie

Analiza Fundamentalna: cztery kluczowe elementy

20 kwietnia 2017 • By

Analiza Fundamentalna

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem to prawdopodobnie myślisz sobie, że analiza fundamentalna to kilka wskaźników obrazujących jak zachowa się gospodarka w przyszłości. I ewentualnie kilka nowych, które mogą nam pokazać potencjalnie co spotka nas za kilka lat. Niestety nie, uraczę Cię czytelniku bardzo powszechnym truizmem: analiza fundamentalna to droga. Gdzie tak naprawdę mamy wiele ścieżek prowadzących do tej samej drogi i możliwości, które mają prowadzić nas do mety. Czyli dobrej transakcji, która będzie zyskowna.

Tylko jak to w życiu zawsze bywa, nie ma nic za darmo. Trzeba włożyć trud i pracę żeby cokolwiek osiągnąć. Jedni powiedzą, że nie opłaca się uczyć bo za dużo trzeba podjąć starań. A drudzy wezmą udział w wędrówce.

Pamiętajcie: analiza fundamentalna nie dotyczy tylko tematu: a kupie/sprzedam na giełdzie. To nasze codzienne życie:

  • rynek pracownika
  • spółki, które nas zatrudniają lub tworzymy sami
  • analiza biznesu naszego bądź cudzego (czy mój pracodawca, jest wypłacalny? itd.)
  • wycena biznesu (czy dany projekt jest opłacalny? Jeżeli tak: warto postarać się w pracy o dodatkowe kwalifikacje i w przyszłości awansować. Jeżeli nie, trzeba szukać innych alternatyw na rynku. Po co czekać z rękami w kieszeni. Nic nie jest wieczne).

Kończąc swoją naukę po szkole średniej/studiach narażamy się na ryzyko wykluczenia nas z zawodu. Dlatego warto analizować swoją sytuację życiową. Czyli najzwyczajniej wiedzieć jak wygląda analiza fundamentalna.

PS. Na początku w każdym akapicie znajdziecie mój krótki komentarz do poszczególnej analizy. Następnie zostaną wklejone wpisy moje i Michała odwołujące się do konkretnej tematyki. Dodatkowo na końcu zamieściłem link do filmików prowadzonych przez jednego z najlepszych finansistów na świecie Aswatha Damodarana.

Analiza Fundamentalna: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować oszczędności na emeryturę

Sprawozdania spółki akcyjnej

Podstawy inwestowania

Co warto wiedzieć o Obligacjach

Analiza fundamentalna i techniczna

Instrumenty Finansowe

Psychologia w inwestowaniu

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Analiza Fundamentalna: makro-ekonomia

Podstawy makroekonomii mogą być bardzo ciekawe, albo bardzo nudne. W zależności od jakiej strony podejdziemy do tematu. Niestety dosyć często nadmiar informacji w podręczniku przytłacza nas i po chwili odkładamy książkę na bok. Następnie próbujemy jeszcze kilka razy zdobyć wiedzę o otaczającej nas rzeczywistości, ale przeważnie sobie odpuszczamy. Dlatego poniższe wpisy pomogą Wam ogarnąć podstawy makroekonomii w miarę przystępny sposób.

Moje wpisy

Wpisy Michała

  1. Analiza makrootoczenia
  2. Otoczenie ekonomiczne
  3. Otoczenie polityczne i prawne
  4. Otoczenie demograficzne
  5. Otoczenie społeczne
  6. Otoczenie technologiczne
  7. Potęga demografii cz.1: Jak bardzo zmieni się Polska w ciągu zaledwie 20 lat?
  8. Potęga demografii cz.2: “Who controls the past controls the future”: Jak zmieniła się Polska w ciągu ostatnich 20 lat?
  9. Czynniki wpływające na inflację

Analiza Fundamentalna: analiza finansowa spółki

Analiza finansowa spółki to kolejny ogromny temat, któremu w przyszłości poświęcimy sporo wpisów. Przykładowo analiza finansowa spółki, polega na tym, że sprawdzamy rentowność sprzedaży danego banku. W naszej przykładowej grafice jest to rentowność ING Banku. Zastanawiamy się dlaczego rentowność się zmieniła w czasie. Następnie mając taką informację. Możemy starać się kształtować wnioski na przyszłość co potencjalnie może przełożyć się na kurs spółki:

Analiza Fundamentalna: wskaźników spółki

Źródło: skaner fundamentalny

Poniżej dodatkowe wpisy.

Sprawozdania finansowe i analiza finansowa wpisy Michała

  1. Bilans spółki czyli źródła finansowania majątku
  2. Rachunek zysków i strat-wariant kalkulacyjny
  3. Rachunek zysków i strat-wariant porównawczy
  4. Rachunek przepływów pieniężnych (sprawozdanie z przepływów środków pieniężnych-rpp, cash flow) dla jednostek innych niż banki i zakłady ubezpieczeń
  5. Analiza finansowa cz. 1: Ogólna charakterystyka
  6. Analiza finansowa cz.2: Wstępna analiza finansowa-analiza pionowa bilansu
  7. Analiza finansowa cz.3: Wstępna analiza finansowa-analiza pozioma bilansu
  8. Analiza finansowa cz. 4: Analiza wskaźnikowa
  9. Wskaźniki rentowności
  10. Wskaźniki płynności finansowej firmy (płynności wewnętrznej)
  11. Wskaźniki efektywności firmy (sprawności działania)
  12. Wskaźniki zadłużenia firmy (wypłacalności)
  13. Kapitał stały
  14. Wartość księgowa
  15. Piramida DuPont (system DuPont) cz. 1: Założenia
  16. Piramida DuPont (system DuPont) cz. 2: Wnioski
  17. Piramida DuPont (system DuPont) cz. 3: Rozszerzony system DuPont
  18. Cykl konwersji gotówki czyli finansowy cykl operacyjny
  19. Co to jest: jednostka dominująca, znaczący inwestor, jednostka zależna, wpsółzależna i stowarzyszona, jednostki podporządkowane i powiązane oraz grupa kapitałowa?
  20. Sprawozdania finansowe jednostek powiązanych cz.1: Metoda konsolidacji pełnej
  21. Sprawozdania finansowe jednostek powiązanych cz.2: Metoda konsolidacji proporcjonalnej
  22. Sprawozdania finansowe jednostek powiązanych cz.3: Metoda praw własności
  23. MSR 11 (IAS 11): Umowy o usługę budowlaną
  24. MSR 18 (IAS 18): Przychod
  25. Wartość godziwa

Analiza Fundamentalna: analiza sektorowa

Aktualnie jest drogo czy tanio na giełdzie? A jak wygląda wycena konkretnego sektora? A może warto przenieść swoje środki w inne aktywa? Takie właśnie pytania codziennie zadają sobie inwestorzy.

Dlatego z pomocą przychodzi nam analiza sektorowa, która może pokazać nam czy dany sektor jest wyceniany drogo czy tanio (oczywiście jak zawsze, istnieje bardzo wiele jest niewiadomych. I wszystko zależy od umiejętności analityka). Przykładowo możemy za pomocą skanera fundamentalnego sprawdzić jak kształtują się bardzo popularne wskaźniki tj. P/E (cena/zysk) lub Cena/EBIT. Dla całego sektora bankowego. I ocenić czy jest tanio czy drogo.

(kliknij w grafikę, aby powiększyć w nowym oknie)

Źródło: skaner fundamentalny

Poniżej dodatkowe wpisy.

Wpisy Michała: analiza sektorowa

  1. Analiza “pięciu sił” M.E. Portera (znana też jako “analiza pięcioczynnikowa” lub “analiza pięciu sił”) cz.1
  2. Pięć sił Portera cz.2 – nowi konkurenci oraz substytuty
  3. Pięć sił Portera cz.3 – konkurencja w sektorze oraz podsumowanie
  4. Analiza grup strategicznych cz.1
  5. Analiza grup strategicznych cz.2
  6. Punktowa ocena atrakcyjności sektora
  7. Ekonomiczny profil sektora
  8. Analiza możliwości globalizacyjnych sektora czyli szanse i zagrożenia dla branży w wymiarze międzynarodowym cz.1
  9. Analiza możliwości globalizacyjnych sektora czyli szanse i zagrożenia dla branży w wymiarze międzynarodowym cz.2
  10. Krzywa doświadczeń (krzywa uczenia się, efekt uczenia się), czyli jak szybko może spadać koszt jednostkowy produkcji
Analiza Fundamentalna: metody wyceny spółki

Mamy obecnie bardzo niskie stopy procentowe. Czyli koszt kapitału jest relatywnie niski, co to oznacza dla wyceny spółki? Obecny stan może całkowicie nie wpływać na wycenę jeżeli spółka finansuje się jedynie kapitałem własnym. Jednakże z drugiej strony jeżeli spółka jest mocno zadłużona to wycena może się zmienić.

Powstaje pytanie kto zmieni wycenę na giełdzie? Oczywiście my wszyscy poprzez nasze decyzje. Jedni stwierdzą, że spółka jest dobrze wyceniana i pozostawią spółkę w portfelu. Drudzy stwierdzą, że jest za drogo. A kolejni dokupią trochę akcji.

I skąd pochodzą decyzje? No właśnie ze stworzonej przez nas wyceny. Oczywiście nie wszyscy wyceniają spółki, niektórzy używają innej analizy np. technicznej. Kolejni wierzą w szczęście itd. To temat na bardzo długie rozważania. Dlatego polecam śledzić bloga na bieżąco. Poniżej zamieszczam Wam listę artykułów Michała + webinary Aswatha Damodarana.

Metody wyceny: DCF oraz mnożniki:

  1. Wycena DCF firmy Fabryka Form czyli dlaczego warto być przedsiębiorcą i jak podwoić PKB
  2. Historia DCF
  3. Wycena spółki: Metoda DCF-zdyskontowane przepływy pieniężne (discounted cash flows)
  4. Metody wyceny spółki: Jak powstaje FCF (free cash flow)?
  5. Kapitał obrotowy, kapitał obrotowy netto, kapitał stały
  6. Inwestycje w majątek trwały (FCI-fixed capital investments)
  7. WACC – średni ważony koszt kapitału (weighted average cost of capital)
  8. Re-Koszt kapitału własnego
  9. Wartość rezydualna dla okresu kontynuacji-TV (Terminal Value)
  10. Przykład DCF dla firmy LUKSUS cz.1: Okres prognozy
  11. Przykład DCF dla LUKSUS cz.2: Stopa wzrostu przychodów
  12. Przykład DCF dla LUKSUS cz.3: Obliczanie Free Cash Flow
  13. Przykład DCF dla LUKSUS cz.4: Prognoza kosztów operacyjnych
  14. Przykład DCF dla LUKSUS cz.5: Podatek i Inwestycje w majątek trwały netto
  15. Przykład DCF dla LUKSUS cz.6: Kapitał pracujący
  16. Przykład DCF dla firmy LUKSUS cz.7: Ustalenie stopy dyskontowej, czyli kosztu kapitału
  17. Przykład wyceny DCF dla spółki LUKSUS cz.8: Obliczenie wartości bieżącej przepływów pieniężnych FCF oraz wartości kapitału własnego
  18. Przykład DCF dla firmy LUKSUS cz.9: Wycena DCF-Podsumowanie
  19. Narzędzie w excel do wyceny DCF firmy LUKSUS
  20. Metody wyceny firmy: Metody porównawcze (metody mnożnikowe) cz.1- Podział na Equity Value oraz Enterprise Value
  21. Metoda porównawcza cz.2-Mnożniki Equity Value: P/E oraz P/BV
  22. Metody porównawcze cz.3: Mnożniki Enterprise Value: EV/Sales, EV/EBIT, EV/EBITDA
  23. Metody porównawcze cz.4: Procedura wyceny metodą mnożnikową
  24. Metody porównawcze cz.5: Obliczanie wartości firmy
  25. Metoda porównawcza cz.6: Obliczanie wartości firmy-korekty
  26. Metody porównawcze (metody mnożnikowe) cz. 7: Podsumowanie
  27. NAV: (wartość aktywów netto) wycena biur i centrów handlowych

Analiza sytuacji spółki

  1. Analiza potencjału strategicznego spółki: Ogólna charakterystyka
  2. Metody Portfelowe cz. 1: Macierz Boston Consulting Group (Macierz BCG)
  3. Cykl życia produktu i technologii
  4. Analiza kluczowych czynników sukcesu spółki (KCS)
  5. Analiza łańcucha wartości przedsiębiorstwa cz.1: Założenia
  6. Bilans strategiczny przedsiębiorstwa (bilans potencjału strategicznego firmy)
  7. Analiza łańcucha wartości przedsiębiorstwa cz.2: Wnioski
  8. Spis 22 niezmiennych praw marketingu
  9. Książka “22 niezmienne prawa marketingu”, czyli dlaczego firmy odnoszą sukces lub ponoszą porażkę
  10. Zasada “Koncentracji” firmy na podstawowej działalności
  11. Zasada “Koncentracji” i sześć sfer dekoncentracji spółki
  12. 1) Ogranicz pole działania 2) Oferuj szeroki wybór 3) Kupuj tanio 4) Sprzedawaj tanio 5) Zdominuj swoją kategorię
  13. 1) Ogranicz pole działania
  14. 2) Oferuj szeroki wybór
  15. 3) Kupuj tanio
  16. 4) Sprzedawaj tanio
  17. 5) Zdominuj kategorię
  18. Zasada “Koncentracji” w dobie globalizacji
Analiza Fundamentalna: podsumowanie

Analiza fundamentalna to bardzo skomplikowany proces. Bardzo często stawiam sobie znak równości: analiza fundamentalna = my społeczeństwo. Każdy zachowuje się inaczej, ma inne poglądy i dokonuje innych decyzji. Co w przyszłości odzwierciedlają liczby, tylko powstaje pytanie. Czy dobrze interpretujemy cyferki? Czas pokaże.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS