Kontrakty terminowe: podstawowe podstawy
Ostatnio opublikowałem dla Was wpis o opcjach na giełdzie. Gdzie w miarę przyjazny sposób opisałem Wam w jaki sposób spojrzeć na opcje okiem początkującego inwestora. W dzisiejszym wpisie przedstawię w podobny sposób kontrakty terminowe. Poznamy podstawowe pojęcia z nimi związane.
Kontrakty terminowe: lista
Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.
Jak zbudować oszczędności na emeryturę
Sprawozdania spółki akcyjnej
- Bilans: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Rachunek zysków i strat: praktyczne spojrzenie na spółkę akcyjną
- CashFlow: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Zestawienie zmian w kapitale własnym: przykłady ze spółek
- Kapitał własny w spółce akcyjnej: praktyczne przykłady ze spółek
- Amortyzacja w spółce giełdowej
- Analiza SWOT: praktyczne przykłady dla inwestora
Podstawy inwestowania
- Jak inwestować w akcje: podstawy
- Jak złożyć zlecenie kupna instrumentu finansowego
- Jak sprawdzić notowania spółki na koncie maklerskim?
- Podstawy makroekonomii w codziennym życiu
- Wartość pieniądza w czasie
- Jak policzyć w prosty sposób Betę na giełdzie?
- Roczna kapitalizacja (stopa zwrotu) z inwestycji: co warto wiedzieć?
- Pobieranie danych z giełdy do excela krok po kroku
- Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i Dzień Inwestora: ciekawostki związane z KSH
- Fundusz Inwestycyjny: co warto o nim wiedzieć?
- Wartość pieniądza w czasie: dyskontowanie i kapitalizacja przepływów pieniężnych
Co warto wiedzieć o Obligacjach
- Jak kupić obligacje Skarbowe: rejestracja, aktywacja, zakup
- Jak kupić obligacje skarbowe na rynku pierwotnym
- Inwestycja w obligacje skarbowe: ryzyka, szanse, wyliczenia
- Bony skarbowe i pieniężne: rynek pieniężny
- Obligacje korporacyjne: co warto wiedzieć?
- Jak inwestować w obligacje skarbowe: podstawy
- Jak inwestować w obligacje: przegląd najważniejszych rzeczy
- Wycena obligacji: obligacje zero-kuponowe/ obligacje kuponowe
- Wycena obligacji: zaawansowane przykłady
Analiza fundamentalna i techniczna
Instrumenty Finansowe
- Co warto wiedzieć o ETF: przegląd 3 ETF’ów z Polskiej giełdy
- Kontrakty terminowe<— jesteś tutaj
- Opcje
- Forex
Psychologia w inwestowaniu
Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.
Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:
- 10 artykułów: „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
- 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
- Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
- Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?„
- Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów): Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce
W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.
Kontrakty terminowe: definicja
Zaczniemy podobnie jak w przypadku opcji, spójrzmy na definicję kontraktów terminowych z Wikipedii:
Kontrakt terminowy – umowa sprzedaży, w której kupujący zobowiązuje się do nabycia, a sprzedający do sprzedaży w ściśle określonym, przyszłym czasie po ściśle określonej w momencie zawarcia transakcji cenie, określonej ilości wystandaryzowanego instrumentu bazowego lub dokonania równoważnego rozliczenia finansowego. Instrumentami bazowymi mogą być dowolne wartości ekonomiczne, które można wyliczyć w sposób niebudzący wątpliwości (np. surowce, akcje, waluty, indeksy giełdowe).
Źródło: Wikipedia
Popatrzmy teraz do kolejnego akapitu na przykład.
Kontrakty terminowe: przykład
W przypadku kontraktów terminowych nie powinniśmy mieć specjalnej trudności w zrozumieniu co poeta miał na myśli. Rozłóżmy definicję na czynniki pierwsze w punktach. Możemy wyróżnić:
- kupującego
- sprzedającego
Po prostu Jan Kowalski może kupić kontrakt od Jana Iksińskiego, który kontrakt sprzedaje. W taki sposób, żeby dwie strony zawiązały między sobą umowę. Nasz kupujący nabywa prawo do kupna przykładowo 10 worków ziemniaków a nasz sprzedający zobowiązuje się 10 worków ziemniaków sprzedać. Popatrzmy dalej: „w ściśle określonym, przyszłym czasie po ściśle określonej w momencie zawarcia transakcji cenie, określonej ilości wystandaryzowanego instrumentu bazowego lub dokonania równoważnego rozliczenia finansowego.” Korzystając z naszego przykładu możemy ustalić, że: ziemniaki (kontrakty) powinny zawierać ściśle określony czas kiedy będą musiały zostać dostarczone, powinna zostać określona ich dokładna cena i ilość. A jeżeli Panowie dogadają się inaczej to mogą rozliczyć się w gotówce (zamiast dostarczać ziemniaki).
Podobnie odbywa się na naszej giełdzie, nikt nie dostarcza ziemniaków, tylko rozliczają się inwestorzy w gotówce.
Kontrakty terminowe: futures i forward
Na początku jak przeczytamy definicję kontraktów futures i forward to nie znajdziemy praktycznie żadnej różnicy, która rzuca się w oczy. I zaczniemy zastanawiać się dlaczego? Czym tak naprawdę się różnią? Osobiście miałem ten problem na początku swojej drogi z inwestowaniem. A odpowiedź jest bardzo prosta: kontrakty futures sprzedawane są na giełdzie. Posiadają tzw. standaryzację. Popatrzmy na szybką definicję standaryzacji z sjp:
standaryzacja: wprowadzenie jednolitych norm, zwłaszcza w przemyśle
źródło: sjp
Czyli kontrakty futures są jak garnitury z centrum handlowego: szyty dla wszystkich i można go kupić w centrum handlowym (giełdzie). A kontrakty forward są swojego rodzaju garniturem szytym na miarę w ekskluzywnym butiku odpowiednio dla klienta, czyli: nie kupimy go na giełdzie tylko na rynku OTC (obrót poza giełdowy) i każdy z nich posiada odpowiednie parametry.
Kontrakty terminowe: instrument bazowy
Na giełdzie bardzo często spotkamy się ze skrótowymi nazwami i różnymi instrumentami bazowymi, przykładowo na serwisie stooq.pl. Zgodnie z poniższą grafiką możemy wyróżnić kontrakty terminowe na:
Źródło: stooq.pl
W ten sposób wygląda zapis kontraktów na poniższej grafice. W jaki sposób je rozszyfrować? Popatrzcie do kolejnego akapitu.
Źródło: stooq.pl
Kontrakty terminowe: nazwy skrócone
W ten sposób możecie odczytać nazwy skrócone kontraktów terminowych:
Źródło: GPW
Kontrakty terminowe: mnożniki
Tak wyglądają mnożniki, które pomagają nam zwiększyć dźwignię na kontraktach terminowych:
Źródło: GPW
Czym są w ogóle mnożniki? Mnożniki po prostu pozwalają nam zwiększyć dźwignię w naszych kontraktach terminowych. Przykładowo bez dźwigni 1 punkt na indeksie mógłby kosztować 1 złotych. Czyli w przypadku gdyby indeks WIG20 wyniósł 2400 punktów to wartość kontraktu wyniosłaby 2400 zł a w przypadku WIG20 mamy mnożnik 20, zgodnie z grafiką powyżej.
No dobra Bartek, ale czy trzeba mięć 48 tysięcy żeby kupić kontrakt terminowy? Więcej informacji na ten temat znajdziecie we wpisie Michała, który podlinkowałem w podsumowaniu.
Kontrakty terminowe: rachunek
Żeby móc inwestować/grać na kontraktach terminowych to musimy dodatkowo otworzyć sobie rachunek derywatów (opcje, kontrakty terminowe i warranty). Zgodnie z poniższą grafiką:
Jeżeli nie macie jeszcze konta w biurze maklerskim to możecie zerknąć na konto w Domu Maklerskim BOŚ banku, które poleca Michał: najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjne rachunki maklerskie i platformy do inwestowania przy pomocy TFI (oprócz standardowego rachunku akcyjnego możecie też, w ramach umowy ramowej, otworzyć rachunek praw pochodnych w DM BOŚ).
Kontrakty terminowe: podsumowanie
Ten wpis miał pomóc początkującemu inwestorowi zdobyć podstawową wiedzę o kontraktach terminowych. Jeżeli jesteś mocno zainteresowany tematem kontraktów to znajdziesz bardzo fajny wpis u Michała: kontrakt terminowy na gpw: co warto o nich wiedzieć. Bardzo fajnie tłumaczy skąd w ogóle wzięła się koncepcja kontraktów terminowych. I dlaczego inwestowanie przy użyciu kontraktów może być (lub nie) ryzykowne.
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS