Droga inwestora, Inwestowanie

CashFlow: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową

5 maja 2017 • By

Cash Flow: tajniki sprawozdania finansowego

Kolejnym krokiem na naszej inwestorskiej drodze jest rachunek przepływów pieniężnych, czyli z ang. Cash Flow. W poprzednich artykułach zajęliśmy się przedstawieniem rachunku zysków i strat, drugim z kolei był bilans. Pokazały nam w jaki sposób przedsiębiorca prezentuje swoje przychody w danym roku. I dodatkowo w jaki sposób zapisywany jest majątek przedsiębiorcy i jego finansowanie, czyli jak wyglądają aktywa i pasywa.

W tym artykule, podobnie jak w poprzednich. Przyjmę taką samą formę, czyli przedstawię Wam do czego służy rachunek przepływów pieniężnych. Jakie podstawowe rzeczy powinniśmy znać, żeby zrozumieć „co poeta miał na myśli”. I co możemy ciekawego wyczytać z różnych spółek giełdowych.

Cash Flow: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować oszczędności na emeryturę

Sprawozdania spółki akcyjnej

Podstawy inwestowania

Co warto wiedzieć o Obligacjach

Analiza fundamentalna i techniczna

Instrumenty Finansowe

Psychologia w inwestowaniu

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem kilku cykli edukacyjnych. Między innymi tego. Więcej na temat jego ponad dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/ współodpowiedzialny za wyniki inwestycyjne części portfela ING OFE przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki i demografii: www.michalstopka.pl. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Cash Flow: pierwsze kroki

(Jeżeli czytałeś poprzedni artykuł o rachunku zysków i strat to możesz przejść do kolejnego akapitu)

Czytając większość zaleceń jak stać się analitykiem fundamentalnym. Przeważnie znajdziemy kilka propozycji, wychodzących od nauki sprawozdania finansowego, czyli mamy nauczyć się:

  • bilansu
  • rachunku zysków i strat
  • rachunku cash flow

Automatycznie zabieramy się energicznie za pracę, znajdujemy stronę z opracowaniami i powstaje pierwsze zderzenie ze ścianą. Przeważnie znajdziemy raporty:

  • kwartalne
  • półroczne
  • roczne
  • roczne skonsolidowane
  • roczne jednostkowe

I pojawia się problem, które sprawozdanie mamy wybrać? Po dokładne informacje co wybrać podczas analizy sprawozdania finansowego, odsyłam Was do artykułu Michała (link znajdziecie na samym dole).

Wracając do tematu. Niektóre sprawozdania finansowe mają ponad 100 stron i zawierają masę informacji. A my chcemy zapoznać się tylko z rachunkiem przepływów pieniężnych (Cash Flow). W końcu docieramy do naszego rachunku przepływów i powstaje pytanie, od czego zacząć? Czy mam liczyć jakieś wskaźniki? W jednym raporcie widzimy, że mamy wyszczególnioną pozycję: środki w banku centralnym a w drugim już tej pozycji niema. Od czego to zależy? Czy jest gdzieś stworzony podręcznik/strona, która przeprowadzi mnie bezboleśnie przez ten proces? Gdzie mam wyznaczony początkowy punkt A i kończę na punkcie B i już wszystko wiem? Możliwe, że istnieje taki podręczniki/strona, tylko powstaje pytanie przez kogo zostały napisane, przykładowo:

  • Wikipedia: moim zdaniem takie przedstawienie rachunku przepływów pieniężnych jest dosyć przystępne
  • MFiles: w tym przypadku znajdziemy podejście bardziej księgowe
  • Finansopedia; ten sam schemat: praktycznie treść z ustawy

Pierwsze trzy główne strony wyszukiwania w sieci mogą nas trochę zniechęcić do poszukiwania wiedzy w tej materii. A im głębiej w las, tym będzie mniej odpowiedzi i więcej ciekawych rzeczy do odkrywania. Dlatego warto zrozumieć do czego w ogóle służy rachunek przepływów pieniężnych. 

Cash Flow: przedstawienie biznesu

Przedsiębiorca A mówi do przedsiębiorcy B: (Drogi Panie, słyszałem, że wszystkie twoje zyski są na papierze i tak naprawdę do końca roku nie otrzymasz żadnej gotówki. W wyniku czego ogłosisz upadłość bo nie będziesz miał pieniędzy na zapłatę odsetek/czynszu i nie zapłacisz pracownikom. Drugi odpowiada mu bez zawahania: spokojnie wystarczy spojrzeć w rachunek przepływów pieniężnych. I będziesz Pan wiedział, że gotówka ciągle wpływa do firmy.) Taka krótka historyjka, która pomoże Wam zobrazować czym jest Cash Flow.

Zanim przejdziemy do omówienia przypadków na konkretnych spółkach będziemy musieli wyjaśnić sobie jeden bardzo ważny termin. Czyli czym jest zasada memoriałowa w rachunkowości i zasada kasowa. Dlatego pozostawiam Wam link na samym dole artykułu, omawiający amortyzację i w/w zasady.

Cash Flow: JSW

Teraz przedstawię Wam cały rachunek z przepływów pieniężnych spółki JSW i pokaże Wam dwie ciekawe sytuacje, które możemy zastać podczas czytania (oczywiście jest ich zdecydowanie więcej). Poniżej na grafice zaznaczyłem 3 prostokąty (patrząc od góry):

  1. opisany jest dokładnie powyżej (sprawa związana z amortyzacją: linki)
  2. wpływy ze sprzedaży spółek (opisana poniżej)
  3. wpływy netto z wydania udziałów oraz dopłat do kapitału (opisana poniżej)

Źródło: JSW

Cash Flow: wpływy ze sprzedaży spółek

W momencie gdy spółka matka sprzedaje swoje spółki córki to może zapalić się nam światełko ostrzegawcze. Dlaczego? Może potrzebuje kapitału, ponieważ brakuje jej płynności na spłatę zobowiązań? A może dokonuje restrukturyzacji swojego biznesu i pozostawia tylko rentowne projekty? Odpowiedzi może być bardzo wiele, jak zawsze odpowiedź brzmi: to zależy.

Zapoznajcie się z ostatnimi wpływami ze sprzedaży akcji spółek PEC, SEJ, WZK Victoria poprzez JSW:

Źródło: JSW

I w taki sposób do kasy spółki wpłynęło 612,2 milionów złotych, jednakże wynik spółki był w tym segmencie negatywny. Z uwagi na fakt, ze wydali ponad 900 milionów złotych na nabycie rzeczowych aktywów trwałych.

Cash Flow: wpływy netto z wydania udziałów oraz dopłat do kapitału

W tym segmencie możemy zauważyć ile spółka otrzymała wsparcia niebędącego pomocą publiczną. W pierwszej transzy otrzymali 150 milionów złotych. Następnie czekają na kolejne wypłaty w wysokości 120 milionów w 2017 i 20 w 2018 r. Popatrzcie na informację poniżej:

Źródło: JSW

Na koniec popatrzcie sobie na to jak wyglądały przepływy pieniężne z działalności operacyjne/inwestycyjnej i finansowej. Nie będę w tym artykule dokładnie omawiał tego zagadnienia. Z uwagi na fakt, że rozmiar artykułu powiększyłby się bardzo mocno. Przykładowo zobaczcie sobie na rok 2009 do 2015. Spółka posiadała koszty z działalności inwestycyjnej. Może akurat spółka inwestowała w rozwój? A po tych latach zaczęła sprzedawać swoje spółki bo projekty były nierentowne? Z tymi pytaniami Was pozostawiam w tym akapicie.

Źródło: skaner fundamentalny, więcej informacji na temat powyższej grafiki jak i narzędzia do analizy fundamentalnej znajdziecie tutaj.

Cash Flow: PZU

Prawdziwy „meksyk” zaczyna się w momencie gdy otworzymy sprawozdanie z przepływów pieniężnych spółek zajmujących się sektorem finansowym. Czyli w naszym przypadku jest to PZU.

W tym przypadku jest bardzo mało not wyjaśniających, prawdopodobnie dlatego, że spółka już zawarła w tym rachunku wszystkie pozycje. Żeby nie przedłużać pozostawiam Was samych z tym przykładem. Poniżej zamieszczam grafiki:

Źródło: PZU

Cash Flow: przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej PZU

Źródło: PZU

Cash Flow: przepływy pieniężne z działalności finansowej PZU

Źródło: PZU

Na koniec tego akapitu warto przyjrzeć się jak wyglądały przepływy pieniężne z działalności operacyjne/inwestycyjnej i finansowej. Popatrzcie na działalność operacyjną, jak z roku na rok przynosi coraz wyższe wpływy. I dodatkowo z roku na rok przepływy z działalności finansowej są coraz większe. Może spółka mocno inwestuje w swój rozwój z dobrymi efektami?

Dodatkowo warto spojrzeć na przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej. Zanim przejdziecie do wyciągania wniosków. Powinniśmy dokładnie sprawdzić jakie największe wolumeny znajdowały się w przepływach pieniężnych z działalności inwestycyjnej. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że inwestowanie (jak mówimy o spółce). To nabywanie/sprzedawanie nieruchomości czy też zdobywanie know-how. Jednakże w segmencie przepływów pieniężnych z działalności inwestycyjnej znajdziemy również:

    • nabycie dłużnych papierów wartościowych
    • nabycie lokat terminowych
  • nabycie udziałów i akcji

Dlatego pierwsze wrażenie może być mylne i warto samemu zgłębiać wiedzę. Co znajduje się w poszczególnych sprawozdaniach i w jaki sposób jest to księgowane.

Teraz pozostawiam Was z tym pytaniem zadanym powyżej do własnego rozważania. Poniżej zamieszczam grafikę:

Źródło: skaner fundamentalny, więcej informacji na temat powyższej grafiki jak i narzędzia do analizy fundamentalnej znajdziecie tutaj.

Cash Flow: CI Games

Ostatni przykład dla chętnych, czyli ostatnio bardzo popularna spółka CI Games. Poniżej zamieszczam grafikę z rachunku przepływów pieniężnych:

Cash Flow CI Games

Źródło: CI Games

Popatrzcie na ten wykres poniżej:

  1. spora strata z działalności inwestycyjnej (prawdopodobnie spółka sporo inwestuje w rozwój)
  2. spore cykliczne wpływy z działalności finansowej (prawdopodobnie zbiera gotówkę na rozwój)
  3. spore cykliczne wpływy z działalności operacyjnej (prawdopodobnie spółka zbiera cyklicznie wpływy z produkcji swoich gier a następnie inwestuje w kolejne projekty)

Źródło: skaner fundamentalny, więcej informacji na temat powyższej grafiki jak i narzędzia do analizy fundamentalnej znajdziecie tutaj.

To tyle w tym wpisie. Gratuluje ambitnym, którzy dotarli do końca.

Artykuły, które pomogą Ci zrozumieć wpis:

Cash Flow: podsumowanie

Rachunek przepływów pieniężnych to nasz kolejny kamyczek do ogródka na drodze inwestora. Pomagający nam zrozumieć, gdzie pojawiły się największe wydatki/wpływy pieniężne. W jakiej wysokości otrzymała spółka wpływy z emisji akcji czy też zaciągnięcia kredytu bankowego. A może sprzedawała swoje spółki, albo otrzymała pieniądze z emisji obligacji. Jak sami widzicie, dróg finansowania jest bardzo wiele. I na końcu zawsze powstaje pytanie w jaki sposób otrzymamy gotówkę i jaki będzie nasz wynik z dokonanych inwestycji.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS