Droga inwestora, Inwestowanie

Jak inwestować w akcje: podstawy

14 grudnia 2016 • By

Jak inwestować w akcje: podstawy

Jak inwestować w akcje? Najlepiej kupić takie tanie, z potencjałem wzrostowym. Żebyśmy nie musieli za wiele tracić czasu na doglądanie naszych inwestycji, najlepiej żeby nam akcje same rosły. Niestety w wielu przypadkach taka strategia nie działa. Na początku musimy zdobyć solidną wiedzę, żeby móc w przyszłości zarabiać. A najlepiej uczyć się poprzez doświadczenie praktyczne i zdobywanie wiedzy.

Żeby wiedzieć jak inwestować w akcje, na początku powinniśmy poznać prawa wynikające z posiadania akcji. Wiedzieć dokładnie jak zbudowana jest spółka akcyjna. I poznać trochę historii związanej z akcjami. Dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawię Wam kilka elementarnych spraw związanych z inwestycjami w akcje.

Jak inwestować w akcje: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Jak zbudować oszczędności na emeryturę

Sprawozdania spółki akcyjnej

Podstawy inwestowania

Co warto wiedzieć o Obligacjach

Analiza fundamentalna i techniczna

Instrumenty Finansowe

Psychologia w inwestowaniu

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Więcej o jego osobie przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić w Polsce zarobki: Jak podwoić wynagrodzenia i rozwiązać wszystkie problemy Polski? Podwoić PKB! Michał chce abyśmy razem tworzyli warunki aby Polska stała się drugim Londynem: Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) Warsztat AnalitykaW szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Jak inwestować w akcje: krótka historia związana z akcjami

Początków związanych z pierwszymi akcjami możemy doszukiwać się w Republice Rzymskiej. Następnie koło 1250 roku, Francuscy przedsiębiorcy zajmujący się prowadzeniem młynów oferowali swoje akcje inwestorom. Gdzie cena ich akcji zależała od zyskowności młyna w danym okresie czasu.

Następnie w 1600 roku według Wikipedii angielskiej powstała pierwszą spółka akcyjną: była to Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska. Zrzeszająca inwestorów, przede wszystkim akcjonariuszami byli zasobni w kapitał kupcy oraz arystokraci. Kompania przeważnie handlowała takimi towarami jak: sól, herbata, bawełna, jedwab oraz opium. Kapitał zebrany od akcjonariuszy przyczynił się do budowy statków i innych potrzebnych rzeczy związanych z prowadzeniem kompanii.

Według Wikipedii Polskiej pierwszą spółką, która wyemitowała akcje była: Holenderska Kompania Wschodnioindyjska w 1602 r. Była to pierwsza międzynarodowa korporacja w momencie gdy stworzyła swoją siedzibę w Azji. Jak sami możecie zauważyć historia akcji sięga daleko w przyszłość, pokazując nam jak ważnym elementem gospodarczego rozwoju były akcje. Opisałem krótko tylko kilka przykładów, chętne osoby będę mogły sobie doczytać historię z podpiętych linków.

Jak inwestować w akcje: pozyskiwanie kapitału 

Na początku chciałbym przedstawić Wam pewien schemat nad którym zastanawiałem się ostatnio, zadając sobie pytanie: do czego w ogóle potrzebujemy akcje?

Powiedzmy, że mamy pomysł na biznes. Posiadamy długoterminowe doświadczenie w danej branży lub chcemy spróbować swoich sił jako przedsiębiorcy. Żeby zrealizować swój plan potrzebujemy gotówki. Uważamy, że akcje/obligacje/banki to złodziejstwo i nie powinny istnieć na rynku.

Dlatego szukamy źródeł finansowania u rodziny/znajomych/sąsiadów. Sami z pewnością domyślacie się, że pożyczanie pieniędzy w gronie rodzinnym to nie jest najlepsze rozwiązanie. W szczególności w momencie gdy powinęłaby nam się noga i mielibyśmy problemy z uregulowaniem zobowiązania w terminie. Już sami musielibyście się zastanowić czy wolelibyście mieć „nad sobą” ciocię z ameryki, której jesteście dłużni. Czy obce osoby z którymi współuczestniczycie w interesach?

Pewnych form pożyczania kapitału u obywateli/inwestorów można doszukiwać się już w Starożytnym Rzymie tak jak wypisałem powyżej. Kolejne wielkie inwestycyjne przedsięwzięcia pokazują nam, że bez możliwości inwestowania poprzez kapitał obcy (diagram poniżej). Ucinamy sobie ogromny potencjał drzemiący w rozwijających się biznesach, które pozwalają nam rozwijać gospodarkę. A co za tym idzie, zwiększać nasz poziom życia.

Przedsiębiorstwa konkurują ze sobą o lepszą produktywność ograniczonymi zasobami. Każdy przedsiębiorca kilkanaście razy przemyśli swoją sytuację zanim podejmie decyzję. Jak dobrze wiemy, pieniądze nie spadają z nieba. A przedsiębiorstwa źle prowadzone utracą zaufanie. Co poniesie za sobą surowe konsekwencje: inwestorzy pozbędą się akcji, banki wypowiedzą kredyty, obligatariusze zażądają wcześniejszej spłaty.

finansowanie-biznesu-kapitalem-wlasnym-lub-obcym

W momencie zainwestowania/pożyczenia swoich pieniędzy każdy z nas chciałby posiadać swoje prawa jako jedna ze stron umowy. Oczywiście nikt za darmo pieniędzy nie pożycza, zwyczajnie bojąc się o utratę swoich środków.

Tak naprawdę bez odpowiedniej wiedzy, my jako akcjonariusze czy inwestorzy indywidualni. Jesteśmy podatni na różnego rodzaju błędy, spowodowane niewiedzą. W momencie gdy znamy swoje prawa i obowiązki jesteśmy w stanie podejmować zdecydowanie lepsze decyzje. Czasami wydaje mi się, że ludzie szukają „darmowych obiadów” na giełdzie. Przeczytamy jednego ebooka, kilka postów na forum sympatyków danej spółki. I wtedy możemy śmiało inwestować, a w momencie gdy kurs akcji spadł, winę zrzucamy na niekompetentny zarząd, który chciał na okraść.

Jak inwestować w akcje: spotkanie w Warszawie

Ostatnio Michał zorganizował w Warszawie na GPW szkolenie Bezpłatne szkolenie „Ważne wydarzenia potencjalną okazją inwestycyjną”. Była pełna sala, zobaczcie na zdjęcie poniżej:

spotkanie-gki-10-grudzien-sala

Na szkoleniu, oprócz wystąpienia Michała, Prezes zarządu Grupy kapitałowej Immobile Pan Rafał Jerzy omawiał różne aspekty związane z grupą kapitałową Immobile. Przedstawił on swoją wizję dotycząca rozwoju przedsiębiorstwa. Muszę Wam przyznać, że było to moje pierwsze spotkanie z członkiem zarządu spółki giełdowej.

Sam sposób prezentacji, otwartość na wszystkie pytania Pana Rafała mocno mnie zaskoczyła. Inwestorzy mogli śmiało pytać o wszystkie interesujące ich kwestie. Właśnie w ten sposób dowiedziałem się jak wiele może znaczyć dobre przedstawienie wizji przez najważniejszą osobę w spółce. Bardzo dobrze słucha się osobę zaangażowaną w spółkę od wielu lat. Przede wszystkim jest ona w stanie wyjaśnić różne decyzję ekonomiczne z perspektywy czasu. W szczególności zwrócić uwagę na różne niuanse, związane przykładowo z prowadzeniem spraw księgowych w spółce. Tak naprawdę są to takie małe aspekty, które jakby zebrać w całość razem: przedstawiają nam całościowy obraz przedsiębiorstwa.

Polski rynek akcji kojarzy mi się trochę z dzikim zachodem. Gdzie każdy działa w swoim otoczeniu. Zarządy spółek rozwijają swoje przedsiębiorstwa, inwestorzy indywidualni patrzą tylko na wykresy i liczby. A patrząc na wielkich inwestorów z zagranicy, sprawy związane z inwestowaniem nie powinny tak wyglądać. Spotkanie inwestorów danej spółki powinno być sporym wydarzeniem, biorąc pod uwagę przykład W. Buffeta. Ostatnio nawet zdecydował transmitować roczne zgromadzenie akcjonariuszy online.  W szczególności w pamięć zapadło mi jedno pytanie, zadane przez akcjonariusza podczas transmisji (możecie włączyć sobie filmik poniżej, jest ustawiony na wcześniej opisaną przeze mnie sytuację.)

Zastanawiam się kiedy u nas powstanie taka inicjatywa. Czy my jako inwestorzy indywidualni zaczniemy w końcu zrzeszać się w grupę wyedukowanych ludzi. Wspierających się wzajemnie w swoich decyzjach inwestycyjnych.

Bez wspólnego zaangażowania, edukacji wielopłaszczyznowej nie będziemy w stanie wpływać na decyzje spółki. Bo większość spółek traktuje inwestorów mniejszościowych jako zło koniecznie. „Wy robicie swoje, my robimy swoje” I nie interesujcie się tak naprawdę co siedzi w spółce. Najlepiej to kupcie nasze akcje plus obligacje i wszyscy będą szczęśliwi.

A budowanie potężnego przedsiębiorstwa polega na wzajemnych rozmowach. W szczególności rozmowach z inwestorami, dawcami kapitału. Tak jak wspomniałem powyżej, po ostatnim spotkaniu w Warszawie, bylem miło zaskoczony podejściem Prezesa Zarządu do kwestii związanej z inwestorami indywidualnymi. Bardzo dobrze słuchało się wypowiedzi i prezentacji.

Jak inwestować w akcje: prawa posiadaczy akcji spółki

Jak już posiadamy akcje spółki to warto by było dowiedzieć się jakie posiadamy prawa. Możemy wyróżnić dwa rozdaje praw posiadanych z akcji:

    • prawa majątkowe
  • prawa korporacyjne

prawa-z-akcji

Istnieją jeszcze inne prawa wynikające z posiadania akcji. W tym wpisie nie chciałem rozpisywać się o wszystkich. Wymieniłem tylko podstawowe prawa, które przysługują posiadaczowi akcji.

Jak inwestować w akcje: organy spółki akcyjnej

Każda spółka musi posiadać organy decyzyjne. Pozwalające dobrze prowadzić interesy akcjonariuszy, sprawując kontrolę nad decyzjami wydanymi przez zarząd. Na początku opiszę wam jak kształtuje się władza w spółce akcyjnej:

przedsiebiorstwo

Zarząd:

  • Głównym zadaniem zarządu jest prowadzenie spraw spółki, przede wszystkim może reprezentować on spółkę w czynnościach sądowych i pozasądowych. (Art. 372. § 1)
  • Zarząd może składać się z jednego lub większej ilości członków. (Art. 368. § 2)
  • W zarządzie mogą zasiadać osoby z grona akcjonariuszy lub poza. (Art. 368.§ 3)
  • Członków zarządu powołuje lub odwołuje Rada nadzorcza (istnieją wyjątki, które musza być zaznaczone w statucie). (Art. 368.§ 4)
  • Członek zarządu również może być powołany lub odwołany przez Walne Zgromadzenie. (Art. 368.§ 4)

Rada Nadzorcza:

  • Rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności.(Art. 382. §1 )
  • W celu wykonania swoich obowiązków rada nadzorcza może badać wszystkie dokumenty spółki, żądać od zarządu i pracowników sprawozdań i wyjaśnień oraz dokonywać rewizji stanu majątku spółki. (Art. 382. § 4)
  • Walne zgromadzenie i rada nadzorcza nie mogą wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki (Art. 375 ze znaczkiem 1)
  • Rada nadzorcza ustala wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy, chyba że statut stanowi inaczej (Art. 378. § 1)

Walne Zgromadzenie:

  • Zwyczajne walne zgromadzenie spółki publicznej ustala dywidendę, dzień dywidendy oraz termin wypłaty dywidendy. (348.§ 3)
  • Walne zgromadzenie może ustalać zasady wynagradzania członków zarządu, w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia. (Art. 378 § 2, niepełny)
  • Walne zgromadzenie może uchwalić regulamin rady nadzorczej, określający jej organizację i sposób wykonywania czynności. Statut może upoważnić radę nadzorczą do uchwalenia jej regulaminu (Art. 391 § 3)

Źródło: KSH

Jak inwestować w akcje: wnioski

Moim zdaniem samo inwestowanie w akcje jest sposobem na którym możemy potencjalnie skorzystać dwutorowo:

  • poprzez wzrost kursu wybranej spółki
  • poprzez nieustannie zgłębianą wiedzę z dziedziny finansów

Sam proces podejmowania decyzji o kupnie akcji jest dosyć prosty: „co mam kupić, a co sprzedać”. I oczywiście najlepiej żeby kurs spółki rósł nam codziennie tak z parę punktów procentowych. Żebyśmy mieli spokojne życie i delikatny, błogi sen. Tylko w rzeczywistości za sukcesem dobrego inwestora stoją tysiące godzin pracy. W szczególności zdobywania wiedzy z bardzo wielu zakresów:

  • rachunkowości (żeby ustrzec się przed problemami księgowymi i wiedzieć gdzie mogą powstać szwindle)
  • podstawy matematyki finansowej (rozumieć podstawowe zależności pieniądza w czasie)
  • prawo finansowe (kodeks spółek handlowych, ustawa o obrocie instrumentami finansowymi)
  • analiza spółki
  • analiza sektora działalności spółki

Zdobyte kompetencje w przyszłości z pewnością zaprocentują nam w lepszym zrozumieniu mechanizmów działających na rynku akcji. Chociaż jest to dopiero jeden z obszarów, który wpływa na daną spółkę. Kolejnym może być przykładowo analiza makro, albo analiza demografii i kilka innych.

Inwestowanie w akcje to po prostu zakup części biznesu. Żeby dobrze ocenić biznes potrzebujemy solidnej wiedzy merytorycznej a dodatkowo warto wiedzieć kto jest kapitanem danego przedsiębiorstwa. W końcu wszystkie decyzje kapitana będą wpływały na wynik końcowy: nasz kurs akcji.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS