Jak kupić obligacje Skarbowe: rejestracja, aktywacja, zakup
2 kwietnia 2017 • By Bartek StempelJak kupić obligacje skarbowe
Jak kupić obligacje skarbowe? No przecież to bardzo proste! Kupuje, sprzedaje albo czekam do wykupu, prawda? No właśnie nie do końca. Ostatnimi czasy przypatrując się obligacjom skarbowym natrafiłem na kilka ciekawych rzeczy.
Początkowo powinniśmy zadecydować gdzie chcemy kupić obligacje, na rynku pierwotnym czy wtórnym. Następnie powinniśmy wiedzieć czym jest przedterminowy wykup obligacji. Kolejną wątpliwość to czy możemy zamienić obligację. Czy tak naprawdę wszystko odbywa się na koncie maklerskim? A może potrzebujemy tylko konta w banku i jednej rejestracji?
No i na koniec jak to jest z tymi rynkami obligacji? Czy obligacje skarbowe możemy kupić na jednym rynku z obligacjami korporacyjnymi? Powiem Wam szczerze, że sam jestem zaskoczy wynikiem moich obserwacji.
Jak kupić obligacje skarbowe: lista
Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.
Jak zbudować oszczędności na emeryturę
Sprawozdania spółki akcyjnej
- Bilans: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Rachunek zysków i strat: praktyczne spojrzenie na spółkę akcyjną
- CashFlow: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Zestawienie zmian w kapitale własnym: przykłady ze spółek
- Kapitał własny w spółce akcyjnej: praktyczne przykłady ze spółek
- Amortyzacja w spółce giełdowej
- Analiza SWOT: praktyczne przykłady dla inwestora
Podstawy inwestowania
- Jak inwestować w akcje: podstawy
- Jak złożyć zlecenie kupna instrumentu finansowego
- Jak sprawdzić notowania spółki na koncie maklerskim?
- Podstawy makroekonomii w codziennym życiu
- Wartość pieniądza w czasie
- Jak policzyć w prosty sposób Betę na giełdzie?
- Roczna kapitalizacja (stopa zwrotu) z inwestycji: co warto wiedzieć?
- Pobieranie danych z giełdy do excela krok po kroku
- Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i Dzień Inwestora: ciekawostki związane z KSH
- Fundusz Inwestycyjny: co warto o nim wiedzieć?
- Wartość pieniądza w czasie: dyskontowanie i kapitalizacja przepływów pieniężnych
Co warto wiedzieć o Obligacjach
- Jak kupić obligacje Skarbowe: rejestracja, aktywacja, zakup
- Jak kupić obligacje skarbowe na rynku pierwotnym<— jesteś tutaj
- Inwestycja w obligacje skarbowe: ryzyka, szanse, wyliczenia
- Bony skarbowe i pieniężne: rynek pieniężny
- Obligacje korporacyjne: co warto wiedzieć?
- Jak inwestować w obligacje skarbowe: podstawy
- Jak inwestować w obligacje: przegląd najważniejszych rzeczy
- Wycena obligacji: obligacje zero-kuponowe/ obligacje kuponowe
- Wycena obligacji: zaawansowane przykłady
Analiza fundamentalna i techniczna
Instrumenty Finansowe
Psychologia w inwestowaniu
Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.
Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:
- 10 artykułów: „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
- 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
- Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
- Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?„
- Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów): Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce
W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.
Jak kupić obligacje skarbowe: rynek pierwotny i rynek wtórny
Pierwsza rzeczą, którą powinniśmy przeanalizować/przemyśleć zanim kupimy obligacje skarbowe to czym jest rynek wtórny i rynek pierwotny.
- o rynku pierwotnym mówimy wtedy gdy mamy do czynienia z pierwszą publiczną/prywatną ofertą. Czyli w naszym wypadku kupno obligacji od Skarbu Państwa poprzez agenta (PKO, lub na stronie internetowej www.zakup.obligacjeskarbowe.pl/) . Możemy określić ten cały proces jako zakup obligacji „z salonu”.
- o rynku wtórnym mówimy wtedy gdy mamy do czynienia z odkupem obligacji od poprzedniego właściciela. Czyli będzie to kupno obligacji od innego inwestora po określonej cenie. Możemy określić ten cały proces jako zakup obligacji „używanych”. Sama obligacja się nie zużywa, ale przykładowo mogły zostać już wypłacone kupony i czas trwania obligacji jest krótszy.
Jeżeli nie za bardzo rozumiesz zwroty opisane powyżej, możesz zapoznać się z moimi dwoma wcześniejszymi artykułami o obligacjach. Wyjaśniającymi podstawowe zagadnienia z tym związane (jak inwestować w obligacje i wycena obligacji).
Jak kupić obligacje skarbowe: rynek pierwotny
Jak zdecydowaliśmy się już na wybór rynku pierwotnego to możemy śmiało złożyć dyspozycję na naszym koncie. Tylko teraz powstaje pytanie, jak to zrobić? Czy muszę posiadać konto maklerskie? A może zwykłe konto w banku? Czy może muszę przejść się do placówki agenta? O tym dowiesz się poniżej.
Jeżeli chodzi o rynek pierwotny to zakupu obligacji możemy dokonać na kilka sposobów:
- w oddziałach banku PKO
- w punktach obsługi klientów domu maklerskiego PKO
- za pośrednictwem internetu na stronie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl
- za pośrednictwem konta Inteligo
- za pośrednictwem telefonu pod nr: 801 320 210 lub (+48) 81 535 66 55
Sam wybrałem drogę internetową, tak jak większość z Was prawdopodobnie zdecyduje. Dlatego opiszę Wam dokładnie w jaki sposób przebiegała moja droga w kolejnym akapicie.
Jak kupić obligacje skarbowe: zakładanie konta przez internet
Żeby móc dokonać zakupu obligacji na rynku pierwotnym musimy dokonać dwóch kroków:
-
- założyć konto rejestrowe
- aktywować konto (poprzez zakup obligacji i dokonanie przelewu). Czyli w tym kroku możemy już złożyć zlecenie zakupu obligacji.
Pierwszym krokiem jest rejestracja konta w serwisie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl (serwis nie pobiera opłat za kupno obligacji i samo konto też jest darmowe. W kolejnym akapicie o kosztach napiszę Wam więcej).
Tak wyglądał mój pierwszy krok, poniżej macie grafikę:
Wypełniłem wszystkie dane potrzebne do rejestracji. A i co bardzo ważne:
Nie musicie mieć konta w PKO, wystarczy jakiekolwiek konto w banku (trzeba podać nr konta podczas rejestracji z którego wykonacie przelew. Pamiętajcie żeby wszystkie dane zgadzały się z waszymi na koncie. Bo system może odrzucić przelew z waszego konta na zakup obligacji.)
Drugim krokiem jest pełna aktywacja konta. Czyli po prostu wykonanie i opłacenie dyspozycji zakupu obligacji. Prawdopodobnie w systemie wyświetli Wam się taki komunikat jak poniżej:
Pamiętajcie, zgodnie z regulaminem:
Zasilenie Rachunku Rejestrowego kwotą, o której mowa w ust. 4, powinno nastąpić nie później niż w ciągu 7 dni kalendarzowych od złożenia wniosku o aktywację dostępu do Rachunku Rejestrowego.
Źródło: Regulamin § 6 pkt. 5
Drugą ważną rzeczą przy rejestracji jest:
Dane Klienta wskazane podczas rejestracji we wniosku, o których mowa w ust. 1 i 2, muszą być zgodne z danymi otrzymanymi przez DM PKO Banku Polskiego w przelewie zasilającym Rachunek Rejestrowy, o którym mowa w ust. 4 i 5. P
Osobiście założyłem sobie konto 31 marca i mam czas do 7 kwietnia (możecie zobaczyć sobie na grafice powyżej: zaznaczone pogrubionym tekstem). I pamiętajcie, żeby dane wpisywane były zgodne 1:1 przy rejestracji z danymi podanymi na waszym koncie bankowym.
Przykładowo kiedyś miałem problem bo w jednym koncie miałem zapisane imię: Bartłomiej a w drugim: Bartek. I niestety nie mogłem aktywować sobie konta za pomocą przelewów itd.
Jak kupić obligacje skarbowe: opłaty na rachunku rejestrowym
Wypiszę Wam jak kształtują się opłaty w punktach:
- prowadzenie rachunku rejestrowego jest bezpłatne (tutaj macie odnośnik do strony PKO)
- zakup obligacji jest bezpłatny
- terminowy wykup obligacji jest bezpłatny (podczas wygaśnięcia)
- zamiana obligacji jest bezpłatna
- przedterminowy wykup obligacji jest płatny i dokładna wysokość opłat jest określona w liście emisyjnym.
Teraz napiszę Wam poniżej czym jest zamiana obligacji i przedterminowy wykup. Są to bardzo ważne terminy, które powinniśmy znać:
Zamiana to możliwość przedłużenia oszczędzania, polegająca na tym, że za pieniądze z wykupywanych (starych) obligacji lub ich części, można kupić dowolne obligacje dostępne w nowej ofercie. Zamiana jest korzystna dla osoby oszczędzającej, ponieważ cena po jakiej nabywane są obligacje jest niższa niż cena zakupu tych samych obligacji w regularnej sprzedaży. Taki sposób zakupu nowych obligacji przynosi dodatkowy zysk.
Źródło: Obligacje Skarbowe
Wchodząc na link zamieszczony powyżej będziecie mogli przeczytać sobie bardzo fajne przykłady. Z dokładnymi obliczeniami. Dlatego zachęcam Was do zapoznania się z tym linkiem.
Wcześniejsze zakończenie oszczędzania (przedterminowy wykup)
W razie konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania (przedterminowy wykup) można wycofać wpłacone pieniądze (zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji). W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie jednak pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej obligacji. Od kwietnia 2015 r. wynosi ona 70 gr za każdą sztukę obligacji 2-letniej (DOS), 3-letniej (TOZ) i 4-letniej (COI) oraz 2 zł za każdą obligację 10-letnią (EDO).
Źródło: Obligacje Skarbowe
Podobnie kształtuje się sytuacja jak pod poprzednim przykładem. Zachęcam Was do wejścia na link zamieszczony powyżej. Będziecie mogli przeczytać sobie bardzo fajne przykłady. Znajdują się one w zakładce: Wcześniejsze zakończenie oszczędzania.
A i dla jasności, to nie jest żaden artykuł sponsorowany. Po prostu uważam, że informacje opisane na stronie są przedstawione w czytelny i fajny sposób. Dlatego odwołuje się do tych materiałów. Dodatkowo jakbym miał opisywać wszystkie wiadomości i przykłady sam to mielibyśmy tutaj spory artykuł…
Jak kupić obligacje skarbowe: skrócone nazwy obligacji
Bardzo często możemy spotkać się ze skróconymi nazwami obligacji. I tak naprawdę nie wiemy co wybrać? Dlatego w tym akapicie opiszę Wam kilka skróconych nazw, zacznijmy poniżej:
Obligacje trzymiesięczne: (OTS- Oszczędnościowe Trzymiesięczne Stałokuponowe)
Obligacje dwuletnie (DOS – Dwuletnie Oszczędnościowe Stałoprocentowe)
Obligacje trzyletnie (TOZ – Trzyletnie Oszczędnościowe Zmiennoprocentowe)
Czteroletnie obligacje (COI – Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane)
Sześcioletnie obligacje (ROS – Rodzinne Oszczędnościowe Sześcioletnie)
Obligacje dziesięcioletnie (EDO – Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe)
Dwunastoletnie obligacje (ROD- Rodzinne Oszczędnościowe Dwunastoletnie)
Tutaj mamy dokładne informacje o obligacjach w tabeli, o wypłacie odsetek itd.:
(kliknij w grafikę, aby powiększyć w nowym oknie)
Źródło: Obligacje Skarbowe
Jeszcze na koniec chciałbym wspomnieć, że w panelu na stronie jak kupić obligacje wszystko jest opisane dobry i przyjazny sposób. Poniżej zamieszczam Wam grafikę:
Źródło: Obligacje Skarbowe
Jak kupić obligacje skarbowe: biuro maklerskie opłaty
Żeby nabyć obligacje ze strony www.zakup.obligacjeskarbowe.pl nie potrzebujemy konta maklerskiego. Jak dokonamy transakcji nabycia poprzez rachunek rejestrowy na w/w stronie to tak naprawdę kupujemy bez kosztów sprzedaży.
Jak kupić obligacje skarbowe: catalyst + bondspot
Na rynku catalyst mamy emitowane obligacje skarbowe jak i korporacyjne. Jednakże ten temat jest zbyt obszerny na dzisiejsze rozważania. W tym akapicie chciałem Wam zaznaczyć, że kupno obligacji na stronie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl kupujemy bezpośrednio od agenta Skarbu Państwa: czyli na rynku pierwotnym. A obligacje notowane na catalyst są rynkiem wtórnym.
Jak kupić obligacje skarbowe: najczęściej zadawane pytania
Rzeczy opisane przeze mnie w artykule to tak naprawdę czubek góry lodowej. Sytuacja każdego z nas jest inna, każdy patrzy z innej perspektywy na zakup obligacji. I mamy dodatkowe pytania, dlatego sporo informacji możemy znaleźć na podstronie obligacji skarbowych, w sekcji FAQ (ang. Frequently Asked Questions). Czyli zbiór najczęściej zadawanych pytań. Poniżej wymienie kilka z nich, które mogą Was zainteresować:
- Czy podatek od obligacji dotyczy tylko odsetek, czy też kwoty wykupu?
- Czy dochody z obligacji muszę umieścić w PIT?
- Chciałbym kupić obligacje dla syna, co mam zrobić?
- Czy przy zakupie obligacji płacę jakąś prowizję?
Pytań znajdziecie jeszcze wiele więcej, zachęcam Was do odwiedzenia strony tutaj. Gdzie znajdziecie więcej pytań i odpowiedzi.
Jak kupić obligacje skarbowe: podsumowanie
Tym artykułem chciałem Wam pokazać jak w miarę prosty sposób zakupić dla siebie obligacje skarbowe z rynku pierwotnego. Generalnie na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że potrzebujemy tylko konta maklerskiego. Wystawiamy zlecenie kupna/sprzedaży i gotowe. Jednakże w tym wypadku możemy kupić obligację, ale jeżeli chcemy „pozbyć się” obligacji to składamy zlecenie przedterminowego wykupu, za które poniesiemy odpowiedni koszt. Określany jest w liście emisyjnym Ministerstwa Finansów.
Tyle w tym artykule w przyszłości z pewnością powstaną kolejne. Może jak temat będzie trudniejszy to poproszę o pomoc Michała i powstanie u niego jakiś ciekawy artykuł na temat obligacji.
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Bartek a na ten moment którą serię obligacji najbardziej opłaca się kupić? Mam na myśli, że na przykład ktoś chciałby ulokować część portfela inwestycyjnego na dłuższy termin bezpiecznie w ramach swojej strategii inwestycyjnej. Zgodnie z tym wpisem:
Jak inwestować bezpiecznie i zyskownie: własna strategia inwestycyjna
http://www.michalstopka.pl/jak-inwestowac-bezpiecznie-i-zyskownie/
Ciekawą opcją jest 4 letnia obligacja indeksowana inflacją. Tylko musimy pamiętać o tym, że wypłaca ona kupon co roku. Aktualnie dostalibyśmy 2,4% w skali roku a w kolejnym roku. 1,25% marży + inflacja. Tylko powstaje teraz pytanie jaką będziemy mieli inflację za rok. Dodatkowo powstaje pytanie czy biorą pod uwagę inflację r/r do m/m. Bo znalazłem taka informację:
„Obligacje czteroletnie są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od poziomu inflacji. Oprocentowanie jest zawsze wyższe niż inflacja i jest ustalane jako suma:
inflacji w danym roku (stopa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjmowana dla 12 miesięcy i ogłaszana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego okresu odsetkowego), w przypadku ujemnej stopy inflacji do ustalania oprocentowania brana jest wartość zerowa;”
Wiesz fakt, że w tamtym roku mieliśmy deflację. Zastanawiający jest kupon w wysokości 2,4% Jak informują o tym, że marża wynosi 1,25% A przy deflacji dostaniemy przecież samą marzę. Zbadam sprawę i będziemy wiedzieć jak dokładnie liczą odniesienie do inflacji.
Zgodnie z definicją to powinniśmy mieć 1,25% + inflacja (ze stycznia 1,8 lub lutego 2,2) więc teoretycznie powinniśmy mieć powyżej 3 procent. Muszę wysłać maila z zapytaniem jak dokładnie liczą kupon do tych obligacji 🙂 Jak będę miał więcej informacji to zmieszczę w komentarzu.
Znalazłem coś takiego jeszcze na stronce:
„Czteroletnich indeksowanych oszczędnościowych obligacji skarbowych (COI0421). Cena sprzedaży – 100,00 zł. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 2,40% w skali roku. Marża służąca do obliczania oprocentowania obligacji w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 0,20%, w pozostałych okresach: 1,25%.”
czyli do 1 roku marża wynosi 0,2% czyli teraz powstaje pytanie skąd wzięli te 2,2%. U ciebie na blogu było wstępnie, że inflacja wynosi 2% w marcu to może SP ma dobre informacje od GUS i inflacja wyniesie 2,2% w marcu i będziemy mieli 2,4% 😀 Czekamy na wyniki:) Albo po prostu wzięli odczyt z lutego 2,2+ 0,2% = 2,4%
Wygląda jakby to była inflacja za luty rzeczywiście. Ciekawe jak w kolejnych miesiącach to będzie liczone bo to pokaże jak to liczą.
Bardzo ciekawy wpis! Czy udało się Wam ustalić jak dokładnie jest liczona inflacja?
Hej,
mógłbyś napisać dokładnie o co chodzi? Bo nie za bardzo rozumiem pytania?
PS. dzięki za miłe słowa 🙂
A ile czasu może minąć zanim PKO zaakceptuje przelew i aktywuje Rachunek Rejestrowy?
Zakup przelewem z ING.
Z tego co pamiętam to praktycznie było to na drugi dzień w moim przypadku. Tak jak zaksięgował się przelew.
Jasne.
Dziękuję.
Wszystko już się udało? W jakie obligacje będziesz inwestował? Masz jakiś sprecyzowany cel? Czy dopiero zaczynasz przygodę z inwestowaniem w obligacje?:)
Tak, wszystko się udało.
Obligacje 2letnie na początek.
Ok, super:) A nie chciałeś spróbować jakiejś małej części portfela obligacji 4 letnich na test wziąć. Tych indeksowanych inflacją? Bo przecież wszyscy tak mocno boją się inflacji 🙂
Tak, 4-letnie jak najbardziej w następnym etapie.
Dwukrotnie, z półrocznym odstępem między nimi.
„Żeby nabyć obligacje ze strony http://www.zakup.obligacjeskarbowe.pl nie potrzebujemy konta maklerskiego.”
Czy na pewno?
Z tego co zrozumiałem z regulaminu, zakładając konto w serwisie zakłada się rachunek maklerski w DM PKO BP o funkcjonalności umożliwiającej zakup obligacji (i zarządzanie nimi w zakresie wypłat) z oferty pierwotnej, czyż nie?
Jaki jest to dokładny punkt w regulaminie?
Cześć,
pierwszy raz kupuję obligacje i mam wątpliwość.
Kto jest odbiorcą przelewu, który wysyłam po wystawieniu dyspozycji do zakupu obligacji? Czy tak jak w przypadku lokaty jest to moje subkonto i powinnam wpisać jako odbiorcę siebie? Czy też odbiorcą jest dom maklerski?
Dzięki 🙂
Cześć,
gdzie dokładnie zakupujesz obligacje, w jaki sposób?
Mała sugestia: w ogóle nie został liznięty nawet temat zakupu obligacji z rynku wtórnego w ramach części portfela IKE lub IKZE. Warto to dopisać. Pozdrawiam
Cześć Kris,
dzięki za podpowiedź. Masz może coś konkretnego na myśli?
jedna sprawa, na stronie obligacji zaznaczyłem że chcę kupić 1 sztuke na 3 miesiące (na razie sprawdzam jak to działa) i poklikałem tam poklikałem ale nie akceptowałem żadnego przelewu to czy oni sami pobierają już to z konta czy muszę sie zalogować do banku i wykonać ten przelew jakby ręcznie ??
Zobacz w panelu czy masz zakupioną obligację, bo jak nie zaakceptowałeś płatności to raczej nie pobiorą Ci sami z konta kasy.
Zaczynam dopiero się interesować tematem obligacji skarbowych. Chciałem kupić na próbę kilka. Założyłem konto i dostaję informację: „Prosimy o zaakceptowanie warunków Umowy ramowej o współpracy oraz Umowy o przyjmowanie i przekazywanie zleceń nabycia i zbycia instrumentów finansowych w celu jej zawarcia (wymóg art. 74b Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 r.)”. Akceptując umowę akceptuję tabelę kosztów i prowizji PKO Domu Maklerskiego.
Link do zestawienia:
https://www.dm.pkobp.pl/media_files/594b1e79-3831-445d-8742-1dc43bc33559.pdf
Rozumiem, że chodzi tutaj o rachunek rejestrowy, ale i tak jest to trochę zawiłe. Pojawiają się jakieś koszty w kontekście obligacji.
Jak to finalnie wygląda? Za co trzeba będzie zapłacić a co jest darmowe w kontekście zakupu, wykupu i zamiany obligacji skarbowych?
Pozdrawiam,
Piotr
Założyłeś konto maklerskie w PKOBP? Czy po prostu złożyłeś rachunek rejestrowy tak jak napisałem w tym wpisie? Rachunek rejestrowy jest za darmo. W tym akapicie jest wszystko opisane: Jak kupić obligacje skarbowe: zakładanie konta przez internet.
Ja niestety nie mogę się zalogować na swoje konto, bo przesiałem gdzieś login. Napisz do nich bezpośrednio, tutaj masz stronkę:
https://www.obligacjeskarbowe.pl/kontakt/
i daj znać co Ci odpisali (bardzo szybko odpisują, więc warto)
Ten wpis powstał 2,5 roku temu, nie chcę doradzać, bo może jakieś rzeczy się zmieniły. A ja niestety nie miałem czasu przyglądać się rynkowi obligów.
Dzięki za odpowiedź. Zarejestrowałem się poprzez stronę obligacjeskarbowe.pl więc automatycznie został mi utworzony rachunek rejestrowy. Te rachunki są obsługiwane przez Dom Maklerski PKO BP i jako świeżak miałem wątpliwości co do ewentualnych kosztów. Dzwoniłem na infolinie i wszystko sobie wyjaśniłem. Rachunek rejestrowy jest darmowy. Testowe obligacje zakupione, czekam na odsetki 🙂
Pozdrawiam
Super 😉
Witam! A jak wypełniacie rubrykę o CRS, bo ja tu ugrzęzłam? Wybieracie Polskę i wpisujecie NIP, czy PESEL, czy w ogóle można to pominąć jeśli jest się tzw. normalnym, typowym obywatelem?
Z tego co pamiętam to wypełniałem wszystkie pola, które były wymagane. Jeżeli masz opcjonalność przy wpisywaniu w formularz danych to można to pominąć. Ewentualnie można dopytać na infolinii. Formularz pewnie jest tak stworzony, żebyś nie pominęła niczego istotnego.
Hej. A co w sytuacji gdy zakupiłem obligacje w oddziale PKO, a chciałbym mieć do nich dostęp on-line? Czy zakup następnych obligacji przez internet spowoduje, że będę miał podgląd zakupionej pół roku temu obligacji w oddziale?
Nie masz założonego konta maklerskiego? Obligacje kupuje się na konto maklerskie zwykłe, albo takie przeznaczone na obligacje skarbowe, koniecznie zapytaj w oddziale. Wydaje mi się, że powinieneś mieć wszystko na jednym rachunku.
Napisałem wiadomość z pytaniem na głównej stronie obligacji skarbowych. Dostałem odpowiedź, że po rejestracji konta w serwisie będę miał także dostęp do zakupionych wcześniej obligacji w placówce. Szkoda tylko, że musiałem zakupić kolejne obligacje w celu rejestracji. Wybrałem 3-miesieczne na kwotę 100zl. Mam konto w PKO, więc liczę, że jeszcze dziś konto będzie zarejestrowane. Dam znać co z tego wynikło
Jakby kogoś to interesowało to wystarczy zrobić przelew. Nie trzeba kupować kolejnej obligacji. I mamy dostęp do dawniej kupionych obligacji, nawet w placówce.
Jeśli ktoś kupił obligacje ileś lat temu i potem zmienił dowód osobisty, to już przez internet nie zarejestruje się… Totalna porażka, bo zobaczy: „Wprowadzone dane nie są zgodne. Zapraszamy do Punktu Sprzedaży Obligacji w celu weryfikacji danych oraz uzyskania aktywacji do serwisu.”
I w takiej sytuacji zrobić ? Czy wystarczy wprowadzić nowy dowód w IPKO ? Czy trzeba odwiedzić oddział PKO ? Jeśli tak, czy musi to być szczególna jednostka z dostępem do Biuro Maklerskiego PKO ?
Czy za zakup obligacji w oddziale PKO pobierana jest jakaś opłata?