Podsumowanie drogi inwestora na jakim poziomie jestem? Analityk sektora bankowego
4 października 2018 • By Bartek StempelPodsumowanie mojej drogi inwestora
Ten wpis będzie podsumowaniem. Opiszę Wam jakie kroki poczyniłem na drodze inwestora. Ile trzeba było włożyć wysiłku/pracy w stworzenie wartościowych materiałów. Między innymi sektora/biznesu bankowego. Co zaprocentowało stworzeniem bardzo fajnego kursu excel w finansach, którym mogłem się z Wami podzielić. Jeden z modułów tego kursu to portfel obrazujący sektor bankowy. Na samym końcu wpisu znajdziesz ciekawe tabele przestawne oraz wykresy związane właśnie z tym sektorem.
Podsumowanie drogi inwestora: cykle edukacyjne, niezbędnik bankstera
Na początku przygody na drodze inwestora zacząłem od niezbędnika bankstera. W którym poruszyłem sporo ciekawych zagadnień. Między innymi takie, które bardzo szeroko omawiały temat inflacji:
- Uwaga nadciąga inflacja i koniec świata: analiza koszyka inflacji w Polsce
- Co powoduje inflację? Analiza podaży pieniądza, cen ropy i rentowności obligacji
- Jak liczymy inflację?: średnia arytmetyczna, geometryczna i ważona
- Zmiana danych na r-r i m-m przy inflacji: jak odczytać tablicę GUS?
Następnie w tym cyklu zająłem się rzeczami związanymi z polityką pieniężna i powstało kilka dodatkowych wpisów. Poniżej lista
- Operacje otwartego rynku w teorii i rzeczywistości
- Polityka pieniężna w Polsce i jej instrumenty rynkowe
- Polityka fiskalna w Polsce, co każdy powinien wiedzieć?
- Nadzór makro-ostrożnościowy: co z tymi bankami?
- Narodowy Bank Polski: strażnik stabilnego poziomu cen
- Rada Polityki Pieniężnej, jakie pełni funkcje? Co warto wiedzieć?
- Stopy procentowe i wibor na co dzień: referencyjna, depozytowa, lombardowa, redyskontowa
- Jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co z moimi pieniędzmi?
Link do całego cyklu edukacyjnego znajdziecie tutaj. Dodatkowo opisałem w nim rzeczy związane z inflacją w USA i Europie. W dosyć dogłębny sposób, nawet Michał czasami uważał, że przesadziłem. Chociaż niektórzy z czytelników doceniają wkład w opracowanie tych tematów. Poniżej komentarz jednego z czytelników:
A co do blogu Bartka to własnie tak przedstawionej podstawowej wiedzy mi brakowało. To jest prawdziwy warsztat gdzie można taką maszynę jak „analiza spółki” poznać od najmniejszej śrubki 🙂
i jeszcze jeden:
Co do Bartka i warsztatu analityka – na początku miałem wątpliwości co do zakresu wiedzy przedstawianej na tym portalu – była naprawdę podstawowa, ale z kolejnymi wpisami okazywało się że Bartek rozwala system !!! zadaje sam sobie pytania, które zmuszają go do rozkładania problemu na czynniki pierwsze. czy znacie jakiegokolwiek blogera dziennikarza itp który dokładnie rozpisze wam temat ??? np temat inflacji wszyscy tylko piszą jaka była i jaka wydaje się że będzie wróżenie z fusów – a Bartek jako jedyny rozpracowuje temat tak żeby zrozumieć i żeby każdy mógł wyciągać wnioski samodzielnie. Brawo Ty !!!
Podsumowanie drogi inwestora: jak się uczyć
Od momentu kiedy zacząłem pisać coraz więcej i zdobywać coraz więcej wiedzy, zafascynowałem się zgłębianiem tajników pozyskiwania wiedzy. Wtedy powstał kolejny cykl edukacyjny, czyli w jaki sposób się uczyć?:
- Jak się uczyć: co warto wiedzieć o procesie
- Wielka piątka: czyli pięcioczynnikowy model osobowości
- Bogaci stają się bogatsi a biedni biedniejsi: Matthew Effect: wyedukowani stający się mistrzami. A niewyedukowani tracą wszystkie szanse
- Poczucie własnej wartości: nasz zapalnik do działania
- Zamknięty i otwarty umysł: czyli „nie wiem”, ale spróbuje się nauczyć
- Podsumowanie: bez pracy nie ma kołaczy
W międzyczasie pracowaliśmy z Michałem nad stworzeniem kolejnego cyklu o sektorze bankowym. W kolejnym akapicie znajdziecie kolejną porcję informacji.
Podsumowanie drogi inwestora: czy warto kupić akcje banku?
Kolejnym bardzo wciągającym cyklem było poznanie całego sektora bankowego. Cykl nosił nazwę: „czy warto kupić akcje banku”. Razem współpracowaliśmy z Michałem nad jego stworzeniem i powstało w nim kilkanaście artykułów. Między innymi:
- Czy warto kupić akcje banku ING?
- Czy warto kupić akcje banku HANDLOWY?
- Czy warto kupić akcje banku MILLENNIUM?
- Czu warto kupić akcje banku PKOBP?
- Czy warto kupić akcje banku IDEABANK?
- Czy warto kupić akcje banku MBANK?
- Czy warto kupić akcje banku PEKAO?
- Czy warto kupić akcje banku BGŻ?
- Czy warto kupić akcje banku BOS?
- Czy warto kupić akcje banku GETINOBLE?
- Czy warto kupić akcje banku BZWBK?
- Czy warto kupić akcje banku ALIOR
Poniżej kilka słów z wpisu, dlaczego w ogóle postanowiliśmy stworzyć ten cykl (będzie to cytat, ale nie wrzucam go w cudzysłów, żeby się lepiej czytało):
Banki to biznes gdzie tak naprawdę z tym biznesem ma styczność każdy. Więc na początek każdy ma jakieś wyobrażenie na czym polegają produkty bankowe. Może też wyrazić opinię na wiele rzeczy związanych z tym czy innym bankiem bo po prostu praktycznie każdy czytelnik jest klientem tego albo innego banku.
Ale z drugiej strony ta powyższa wiedza jest dosyć powierzchowna, bardzo wyrywkowa. Bo mało kto korzysta z każdego produktu bankowego. A do tego sam biznes bankowy, polityka monetarna państwa, pojęcia z tym wszystkim związane, i tak dalej, dla większości osób w Polsce to czarna magia. Dlatego też jakiś czas temu powstał cykl edukacyjny który przybliżył nam wiele zagadnień od strony makro. Bartek już go praktycznie kończy: „Niezbędnik Bankstera„. W związku z tym, że mamy już solidną wiedzę od strony makro: sektora bankowego, przyszedł czas na wiedzę od strony mikro. Czyli zaznajomienie się z każdym bankiem krok po kroku.
Kolejny powód: banki notowane na polskiej giełdzie dobrze oddają co dzieje się z polską gospodarką. A analizy dotyczące polskiej gospodarki to oczywiście ważny element Naszych analiz które robimy na moim blogu. Mamy więc ciekawe rzeczy dotyczące polskiej gospodarki od strony makro, od strony danych GUSu. Dzięki analizie banków będziemy mieli ciekawy know how od strony mikro. Bo banki to przecież to co dzieje się w gospodarstwach domowych oraz przedsiębiorstwach.
Mamy też bardzo dobrze reprezentowany sektor bankowy na polskiej giełdzie. Nie tak jak w innych branżach, że nieraz zdarza się, że są firmy z danego sektora. Ale jest słabo z reprezentantami tej branży na polskiej giełdzie.
I ostatni powód. Dywidendy. Banki płacą zazwyczaj regularne dywidendy. Zazwyczaj też wypłacają większość zysków w formie dywidendy. Banki są więc typowymi spółami dywidendowymi. Co wielu inwestorom się bardzo podoba, szczególnie tym inwestującym w spółki dywidendowe. Oczywiście w warunkach polskich, szczególnie w ostatnich latach, różnie z tym bywa. W tym cyklu edukacyjnym zrozumiemy dlaczego tak było. I każdy będzie mógł wyciągnąć wniosek co dalej może się wydarzyć. Od czego zależą wypłaty dywidend przez polskie banki.
Źródło: Michał Stopka
Zainspirowany dobrym odbiorem cyklu o sektorze bankowym postanowiłem zagłębić się dalej w temat sektorowy. Dlatego powstał kolejny cykl o nazwie: „W gąszczu informacji regulacji bankowych”. O nim opowiem Wam krótko w kolejnym akapicie.
Podsumowanie drogi inwestora: w gąszczu regulacji bankowych
W tym cyklu zagłębiłem się w szczegóły związane z prowadzeniem biznesu bankowego. Powstało na ten temat 7 szczegółowych artykułów:
- W gąszczu informacji regulacji bankowych
- Wartość godziwa: w jaki sposób ustalamy wartość danego instrumentu
- Efektywna stopa procentowa: po co to komu?
- Wycena w zamortyzowanym koszcie: w jaki sposób wyceniamy instrumenty finansowe
- IRR: podstawowy wzór, excel, amortyzacja kosztów
- Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
- Zmiana MSR 39 na MSSF 9: chudsze banki?
Żeby dobrze móc przeanalizować sektor bankowy brakowało mi kolejnej porcji wiedzy. Czyli wiedzy o makro-ekonomi. Dlatego postanowiliśmy stworzyć kolejny cykl.
Podsumowanie drogi inwestora: wskaźniki makro
Mamy ogrom wskaźników makro, zaczynając od krajowych wskaźników i kończąc na światowych. Dlatego w tym cyklu edukacyjnym zapoznałem się z najważniejszymi wskaźnikami dla Polski, Europy i USA. Poniżej przedstawiam Wam spis obrazujący wskaźniki dla Polski:
- Rachunek RP: bieżący i kapitałowy: część pierwsza, definicje
- Rachunek bieżący i kapitałowy: część druga, praktyczne przykłady
- Rachunek finansowy: część pierwsza, definicje
- Rachunek finansowy: część druga, praktyczne przykłady
- Zadłużenie zagraniczne w bilansie płatniczym
- Podaż pieniądza M1, M2, M3, jakie obejmują wkłady?
- Wskaźniki koniunktury najważniejsze informacje dla inwestora.
- CLI Polska, kompendium wiedzy dla inwestora.
- PMI Polska, kompendium wiedzy dla inwestora.
- Sprzedaż detaliczna, kompendium wiedzy dla inwestora.
- Produkcja budowlano-montażowa i ceny robót budowlano-montażowych, kompendium wiedzy dla inwestora.
- Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych i rolnych, najważniejsze informacje dla inwestora.
- Bezrobocie w Polsce, w jaki sposób jest liczone i jego główne elementy.
- Bezrobocie BAEL, czym jest i czym się różni od standardowego bezrobocia.
- PPI (produkcja sprzedana przemysłu), jak wygląda wskaźnik w warunkach Polskich?
- Inflacja: kompendium wiedzy w jednym miejscu.
Pozostało jeszcze kilka wpisów, które muszę opublikować i ten cykl będziemy mieli za sobą. Dzięki tym działaniom mogłem przygotować się do wprowadzenia kursu excel. Jesteśmy już na końcu naszej drogi fazy testowej kursu. W kolejnym akapicie pokaże Wam co stworzyłem dla kursantów.
Podsumowanie drogi inwestora: kurs exel i portfel sektorowy
Przedostatnim modułem na naszym kursie był portfel sektorowy. A dokładnie to portfel obrazujący sektor bankowy. Tak wygląda tablica, która obrazuje co znajduje się u nas aktualnie w portfelu:
Mamy porównanie naszego aktualnego stanu portfela do naszego benchmarku, czyli WIG banki. Mamy przedstawiony skład obecnego portfela, informację o ilości gotówki oraz informacje ile zyskaliśmy/straciliśmy na poszczególnym banku. Oczywiście wszystkie dane odświeżają się automatycznie i nie musimy tworzyć co chwile nowych wykresów. Dodatkowo powstała kolejna (zautomatyzowana tablica). Poniżej obrazek:
W zależności od wydarzenia gospodarczego możemy zobaczyć ile kupiliśmy akcji i w jakim miesiącu. Możemy zaznaczyć sobie nazwę naszych banków, które automatycznie pojawią się na wykresie przestawnym. Dodatkowo mamy przycisk zintegrowany z tabelami przestawnymi i power query. Dzięki niemu możemy odświeżyć nasze dane i wszystko pojawi się nam na wykresie. Jeszcze do powyższych wykresów dołączyłem kolejny (również zintegrowany z osią czasu i możliwością wybierania banków). Nie wkleiłem go na powyższym wykresie bo się nie zmieścił, dlatego poniżej zamieszczam obrazek:
Jeszcze w ramach kursu, żeby dać czytelnikom naszych blogów jak największą wartość, stworzyłem cykl edukacyjny o nazwie: „Poznaj sprawozdanie finansowe od praktycznej strony!”. Niebawem wszystkie artykuły zostaną opublikowane. Póki co zamieszczam Wam listę:
- Bilans: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
- Aktywa równe pasywom: czyli dlaczego mamy równowagę bilansową?
- Zobowiązania w spółce: czyli skąd mamy kapitał i za ile?
- Aktywa trwałe w spółce: czyli co mamy powyżej roku i jak to odczytać?
- Aktywa obrotowe w spółce: czyli co mamy poniżej roku i jak to odczytać?
- ROE: czyli zwrot z kapitału własnego spółki.
- ROA: czyli zwrot z aktywów.
- Kapitał własny w spółce akcyjnej: praktyczne przykłady ze spółek
- Rachunek zysków i strat: praktyczne spojrzenie na spółkę akcyjną
- Jak zrozumieć czym jest EBIT? Informacje krok po kroku.
- EBITDA
- Marża odsetkowa netto
- P/E
- P/BV
- Wskaźniki płynności
- CashFlow: praktyczne spojrzenie na spółkę giełdową
Niektóre z tych wskaźników zostały omówienie w wersji wideo dla uczestników kursu.
Podsumowanie drogi inwestora
Jak widzicie, sporo mieliśmy wiedzy do przyswojenia podczas przygody z analizą makro i sektorem bankowym. Można powiedzieć, że pomału staje się analitykiem sektora bankowego. Oczywiście nie jest to koniec. Jestem pewnie dopiero w połowie drogi. Cały czas warto się doskonalić w tym co robimy.
Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!
Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.
Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE
Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.
Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Bartek ależ ogrom roboty w to wszytko włożyłeś! Nawet nie zdawałem sobie sprawy ile to już razem wartościowych rzeczy zrobiliśmy 🙂 Tak trzymać! Właśnie dwa lata mijają od kiedy odpaliliśmy Twojego bloga. Wow.
Faktycznie, też się zdziwiłem w momencie wklejania linków. W szczególności, że nie wkleiłem wszystkich. Dzięki za owocną współpracę 🙂
Ja cierpliwie czekam na książkę/e-book gdzie znajdę cała wiedzę zawartą na Twoim blogu. Bartek płacę każde pieniądze Dobra robota!
Cześć Grzegorz,
dzięki za miły komentarz. Jak przejdę przez etap zaawansowany, to z pewnością coś przygotuje. Niebawem rusza kurs excela w finansach, więc może Cię to zainteresować. Jesteś zapisany na newsletter? Tutaj masz informację to jest zawarte w kursie + zapis na dedykowany newsletter:
https://warsztatanalityka.pl/przedsprzedaz-kursu-excel/
Hej. Jestem zapisany na newsletter. Generalnie excela jakoś ogarniam włączając Power Query i początki VBA ale kto wie może się czegoś nowego nauczę od ciebie.
Pozdrawiam
Masz może jakieś narzędzia potworzone do analizy? Do sprawozdań/makro/portfela? Jeżeli nie to z pewnością coś się dowiesz na kursie 🙂 Na kursie są nawet osoby zaawansowane (programiści), którzy przyszli po wiedzę z finansów i przy okazji excela. W niektórych przykładach mieli większą wiedzę ode mnie (w jaki sposób rozwiązać dany problem).
Problem zawsze pojawia się wtedy, kiedy trzeba połączyć dwie bardzo obszerne dziedziny. Gdzie mamy IT i finanse 🙂
Tak mam swoje własne pliki stworzone do analizy ale na pewno wiele rzeczy mógłbym zrobić lepiej i tego mam nadzieję nauczę się na Twoim kursie.
Super, kurs powinien pojawić się jakoś pod koniec roku. Tzn. już skończyliśmy tworzyć kurs w wersji Beta. Teraz musimy zająć się marketingiem. Tak żeby dotrzeć do zainteresowanych osób. Jak będziesz miał jakieś pytania/wątpliwości to pisz śmiało 🙂