Inwestowanie, Makro-ekonomia

Wskaźnik pewności w budownictwie w jaki sposób jest liczony i jego główne elementy.

20 lutego 2018 • By

Wskaźnik pewności w budownictwie

Kontynuując naszą drogę w cyklu edukacyjnym o makro-ekonomii. Naszym kolejnym wskaźnikiem w dzisiejszym wpisie będzie wskaźnik pewności w budownictwie. Jest on jednym ze wskaźników, który brany jest pod uwagę przez członków Europejskiego Banku Centralnego. Pomaga on nam zrozumieć co potencjalnie wydarzy się w sektorze budowlanym i jakie są nastawienia przedsiębiorców. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się w jaki sposób jest tworzony i gdzie możemy znaleźć o nim informacje.

Wskaźnik pewności w budownictwie: lista

Poniżej rozwijana lista ze wszystkimi wpisami z cyklu o makro-ekonomii.

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Wskaźnik pewności w budownictwie: ogólne informacje

Wskaźnik pewności w budownictwie jest jednym z wielu wskaźników używanych przez ECB. W szczególności co miesiąc ECB publikuje 5 poszczególnych wskaźników związanych z badaniem sytuacji makro-ekonomicznej w poszczególnych sektorach. Między innymi:

  • przemyśle
  • usługach
  • budownictwie
  • handlu detalicznym
  • informacji od konsumentów (pewności konsumentów)

Chcę żebyście wiedzieli o tych wskaźnikach. Z uwagi na fakt, że w kolejnych artykułach będziemy zapoznawali się z każdym z nich. Co w przyszłości pozwoli lepiej nam zrozumieć jeden duży wskaźnik tzw. wskaźnik sentymentu ekonomicznego.

Wskaźnik pewności w budownictwie: jak liczymy?

Odpowiedzi pozyskane z ankiet (poniżej w kolejnym akapicie będzie przykład) agregowane są w formie salda. Każde saldo zawiera odpowiedzi dane przez respondentów (pozytywne, negatywne i bez zmian). Jeżeli chcecie więcej wiedzieć o tym w jaki sposób liczone jest saldo każdej odpowiedzi to znajdziecie informacje w metodologii pod tym linkiem.

Wskaźnik pewności w budownictwie: pytania

Zanim przejdziemy do wskaźników, zerknijmy na 3 pytania, które możemy znaleźć w ankiecie (łącznie jest ich 5, do ankiet miesięcznych). Dodatkowo pozostawię Wam linka, jeżeli będziecie chcieli przejrzeć sobie całą ankietę:

P1: Jak rozwinęła się twoja sytuacja w biznesie budowlanym w przeciągu ostatnich 3 miesięcy?

Możliwe odpowiedzi:

  • + polepszyła się
  • = pozostała bez zmian
  • – pogorszyła się

P2: Które z poniższych czynników spowalniają twój biznes?

Możliwe odpowiedzi:

    • brak czynników spowalniających
    • niewystarczający popyt
    • warunki pogodwe
    • braki wykwalifikowanych pracowników
    • braki materiałów i/lub sprzętu
    • bariery finansowe
  • inne czynniki

P3: Jak oceniasz aktualne zamówienia w twoim biznesie?

Możliwe odpowiedzi:

  • + wystarczające
  • = bez zmian
  • – niewystarczające

Pytania tłumaczone są przeze mnie i mogą się różnić trochę od ankiety, która znajdziemy np. w GUS. Oryginalne znajdziecie w metodologii. Link podpiąłem powyżej.

Wskaźnik pewności w budownictwie: wzór

Tak jak mogliście zauważyć przy odpowiedziach pojawiają się 3 znaki (+, =, -). I dodatkowo w pytaniu drugim wystąpiło kilka możliwości do wybrania (jednakże one nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu wskaźnika). Nasi respondenci oceniają jaka jest i jaka będzie sytuacja w budownictwie. Potem dane są agregowane i powstaje nam wskaźnik. Od razu nasuwa się pytanie czy wszystkie pięć pytań jest brane pod uwagę przy tworzeniu wskaźnika? Otóż nie, wskaźnik tworzy się tak naprawdę z 2 odpowiedzi. Jakich? Poniżej wzór:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

We wzorze litery Q oznaczają (z ang. question) czyli numer pytania, który występuje w ankiecie. Jak możemy zauważyć, brane są pod uwagę do wyliczania wskaźnika 3 pytania.

W dużym skrócie pokazują nam one jak przedsiębiorcy oceniają obecną sytuację w swojej działalności budowlanej. Następnie musza oni przekazać swoją prognozę dotycząca zatrudnienia w kolejnych 3 miesiącach. I otrzymujemy informacje o tym jak wygląda pewność w budownictwie w danym kraju.

Wskaźnik pewności w budownictwie: próbka

Poniżej wstawiam Wam tabelę z ilością próbki dla każdej ankiety i Państwa. Na czerwono macie zaznaczoną Polskę:

Źródło: metodologia 

W.w ilość badanych w danym Państwie jest wartością nominalną. Z uwagi na fakt, że dosyć często zdarzają się braki w odpowiedziach przy ankiecie. I wartość realna przeważnie jest korygowana o około 30%.

Wskaźnik pewności w budownictwie: strefa Euro i Polska

Na początku zerknijmy na wskaźnik pewności w budownictwie dla Polski:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

A tak wygląda nałożony na siebie wskaźnik pewności w budownictwie w strefie euro i Polsce:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

Jak widać, wskaźnik pewności w budownictwie wygląda u nas zdecydowanie gorzej. Przede wszystkim jak zerkniemy na 2013 rok do dzisiaj. Nasz wskaźnik charakteryzował się również większym osunięciem podczas kryzysu w 2008 roku.

Wskaźnik pewności w budownictwie: wagi państw

Tak wyglądają wagi Państw do obliczenia wskaźnika pewności w budownictwie. Naszego dużego wskaźnika łącznie dla wszystkich krajów czy to Strefy Euro czy Unii Europejskiej:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych business and consumer surveys

Jak sami widzicie, dominująca rolę we wskaźniku mają Brytyjczycy. Następnie znajdziemy Niemców, Francuzów i Hiszpanów.

Wskaźnik pewności w budownictwie: podsumowanie

To tyle w tym wpisie, czeka na nas jeszcze ostatni wskaźniki o pewności konsumentów. W naszym podsumowaniu zajmiemy się wskaźnikiem sentymentu ekonomicznego, który jest liczony na podstawie 5-głównych obszarów wymienionych na początku wpisu.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS