Inwestowanie, Makro-ekonomia

Bezrobocie w USA, skąd pobrać dane. Co warto wiedzieć?

2 listopada 2017 • By

Bezrobocie w USA

W poprzednich wpisach zajęliśmy się bezrobociem mierzonym przez urząd statystyczny oraz bezrobociem BAEL. Kolejnym krokiem na drodze analityka jest zapoznanie się z tym jak wygląda bezrobocie w USA. A w szczególności jak jest mierzone. Od razu nasuwają się pytania: czy wszyscy mogą być zarejestrowani jako bezrobotni? Jak to wygląda za granicą? I oczywiście warto wiedzieć skąd możemy pobrać interesujące nas dane.

Bezrobocie w USA: lista

To jest wpis z cyklu edukacyjnego:

„Kluczowe wskaźniki ekonomiczne Polska, USA oraz Europa”

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Bezrobocie w USA: bezrobotni definicja

Teraz przytoczę Wam kilka akapitów z rubryki najczęściej zadawanych pytań dotyczących bezrobocia.

Kto liczony jest jako bezrobotny?

Ludzi zaklasyfikowani są jako bezrobotni jeżeli nie posiadają pracy. I szukali aktywnie pracy przez ostatnie 4 tygodnie. Dodatkowo są gotowi do podjęcia pracy. Aktywne poszukiwanie zatrudnienia może zawierać jakąkolwiek z poniżej wymienionych czynności:

  • Kontaktowanie się:
    • z pracodawcą bezpośrednio lub uczestniczenie w rozmowie kwalifikacyjnej
    • z prywatną lub publiczną agencją pracy
    • ze znajomymi lub krewnymi
    • ze szkolnym lub uniwersyteckim centrum karier
  • rozsyłanie CV lub wypełnianie aplikacji do pracy
  • zamieszczanie lub odpowiadanie na reklamy związane z pracą
  • inne sposoby aktywnego poszukiwania pracy

Pasywne metody poszukiwania pracy nie mają potencjału do połączenia osób szukających pracy z potencjalnym pracodawcą. I dlatego nie klasyfikują się do aktywnych metod poszukiwania zatrudnienia. Przykładami pasywnego poszukiwania są:

  • uczęszczanie na kurs
  • czytanie o miejscach pracy w internecie lub w gazecie

Pracownicy oczekujący na odwołanie z czasowego urlopu/zwolnienia są zaliczani jako bezrobotni. Bez znaczenia czy uczestniczą w poszukiwaniu pracy. W innych przypadkach, bezrobotny musi poszukiwać pracy w w.w przypadkach (co najmniej jednym) w przeciągu ostatnich 4 tygodni. I oczywiście musi być zdolny do podjęcia zatrudnienia.

Źródło: BLS

Bezrobocie w USA: zatrudnieni

Kto jest wliczany do statystyki jako pracujący?

Ludzie są uważani za zatrudnionych, jeżeli podjęli oni jakąkolwiek pracę za wynagrodzenie lub zysk. W momencie wypełniania ankiety w danym tygodniu. W.w aktywności zawierają wszystkie prace niepełnoetatowe i tymczasowe. Dodatkowo wliczana jest regularna praca na pełen etat trwająca przez cały rok. Poszczególne osoby są również wliczane jako pracujące jeżeli posiadają one pracę, jednakże w momencie wypełniania ankiety nie pracowali. Bez różnicy czy otrzymywali oni wynagrodzenie czy nie. Ponieważ byli oni na:

  • wakacjach
  • byli na chorobowym
  • mieli problemy/opiekowali się dziećmi
  • byli na urlopie macierzyńskim bądź ojcowskim
  • opiekowali się kimkolwiek z rodziny lub wypełniali obowiązki osobiste
  • byli zaangażowani w konflikt z pracodawcą
  • nie pracowali z powodów pogodowych

W.w ludzie są ujmowani jako pracujący i każdy z nich posiada osobne miejsce w tabeli jako posiadający pracę lecz nie pracujący. Ponieważ posiadają oni określoną pracę do której wrócą.

Źródło: BLS

Bezrobocie w USA: skąd pochodzą dane?

Skąd pochodzą dane o bezrobociu/zatrudnionych?

Z uwagi na fakt, że ubezpieczyciele posiadają niewielką ilość danych o bezrobotnych. W szczególności posiadają oni informacje o osobach, które zgłosił się po zasiłek/dodatkowe świadczenie. Dlatego pobieranie informacji wyłączenie od ubezpieczycieli jest niepraktycznie.

Jednym z rozwiązań jest przeprowadzenie przez rząd miesięcznej ankiety o nazwie Current Population Survey (CPS) w prostym tłumaczeniu możemy nazwać ją: ankieta bieżącej populacji. Nasza ankieta jest przeprowadzana w stanach co miesiąc od 1940 roku.

Na Wikipedii możemy znaleźć kilka dodatkowych informacji, które opiszę Wam w kolejnym akapicie. W szczególności weźmiemy pod uwagę metodologię liczenia poziomu bezrobocia.

Bezrobocie w USA: informacje brane pod uwagę

Jak wspomniałem powyżej, CPS czyli ankieta pomagająca liczyć bezrobocie, poniżej wypiszę Wam w punktach kluczowe informacje:

    • przeprowadzana jest co miesiąc
    • w badaniu bierze udział około 60 tysięcy gospodarstw domowych
    • gospodarstwa odpowiadają co miesiąc przez 4 miesiące (w ciągu), następnie przez 8 miesięcy nie biorą udział w ankiecie. I w kolejnym roku proces przebiega podobnie
  • zmiany badanej próbki odbywają się co 10 lat

Jeżeli ktoś jest chętny to tutaj znajdziecie więcej dodatkowych informacji.

Bezrobocie w USA: wzór na poziom bezrobocia

Jeżeli chodzi o wskaźnik bezrobocia w USA to jest on liczony podobnie jak w Polsce. Zgodnie z poniższym wzorem:

Opracowanie własne na podstawie opracowania GUS

Bezrobocie w USA: wykres

Tak wygląda stopa bezrobocia w USA na wykresie od 1948 roku:

Opracowanie własne na podstawie danych BLS

A na dole pozostawiam Wam grafikę z informacją jakie wybrać dane:

Źródło: BLS

Bezrobocie w USA: podsumowanie

Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że metodologia przyjęta przez USA jest zbliżona do metodologii BAEL. Dosyć łatwo można zostać zaklasyfikowanym jako bezrobotny. I dosyć ciężko jest wypaść z bycia zaliczonym do grona pracujących.

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS