Bilans Płatniczy, Inwestowanie, Makro-ekonomia

Zadłużenie zagraniczne w bilansie płatniczym

31 sierpnia 2017 • By

Zadłużenie zagraniczne

W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam jak wygląda zadłużenie zagraniczne ujmowane w bilansie płatniczym RP. Przyjrzymy się wszystkim poszczególnym pozycjom znajdującym się w opracowaniu. Tak żeby każdy z inwestorów mógł bez problemu w przyszłości czerpać wiedzę z tych świetnych opracowań.

Zadłużenie zagraniczne: lista

Poniżej macie listę podlinkowanych wpisów. Klikając na strzałkę możecie rozwinąć każdą z list.

Kluczowe wskaźniki Polska (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki USA (rozwiń):

Kluczowe wskaźniki Europa (rozwiń):

Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Michał jest moim mentorem (info): partnerem trzech cykli edukacyjnych. Więcej na temat jego dwudziestoletniego doświadczenia jako inwestor indywidualny, analityk akcji/zarządzający przeczytacie tutaj.

logo2

Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić zarobki/PKB w Polsce. I sprawić aby miliony Polaków wróciły z imigracji do Polski. W tym celu Michał od 2007 roku prowadzi swojego bloga, gdzie już stworzył (i dalej tworzy) bazę wiedzy na temat inwestowania, gospodarki, demografii. Generalnie rzeczy ważnych dla każdego jak i dla przyszłości Polski. W tym celu stworzył między inny ten wpis: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? oraz poniższe cykle edukacyjne:

  1. 10 artykułów:  „Jak inwestować przy pomocy funduszy inwestycyjnych oraz bezpośrednio na giełdzie?”
  2. 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”: Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
  3. Cykl edukacyjny 8 artykułów analizujący: Cykl Kondratiewa, krach 1929, demografię Japonii wersus Polska oraz fundamentalną analizę rynku miedzi, złota, ropy naftowej i gazu ziemnego: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów.
  4. Seria edukacyjna dwudziestu artykułów „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
  5. Seria edukacyjna o cyklu dziesięcioletnim (kilkanaście artykułów):  Prawdziwy rynek pracownika 🙂 Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce

W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.

Zadłużenie zagraniczne: definicja

Na początku zaczniemy od krótkiej definicji z metodologii NBP zamieszczonej poniżej:

Zadłużenie zagraniczne brutto, na koniec danego okresu, jest kwotą nieuregulowanych i rzeczywiście istniejących zobowiązań (nie warunkowych), które wymagają spłaty kapitału i/lub odsetek przez dłużnika w jakimś momencie w przyszłości, a które są należne nierezydentom od rezydentów”.

Źródło: NBP

Dodatkowo wspomnę jeszcze, że NBP podzielił zapadalność instrumentów na długo (powyżej 1 roku) i krótko (poniżej 1 roku) terminowych. Tak dla jasności, bo w artykule będzie sporo takich podziałów.

Przejdźmy teraz do ogólnego zadłużenia zagranicznego brutto Polski.

Zadłużenie zagraniczne: podział zadłużenia

Tak wygląda wykres zadłużenia zagranicznego brutto:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych NBP

Najlepiej to przyjrzeć się jak wygląda dokładny podział zadłużenia. Poniżej wklejam Wam wykres:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych NBP

Jakbyście się zastanawiali czym jest MIF, jest to prawdopodobnie monetarna instytucja finansowa. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem. Wracając do tematu to zastanawiający jest wzrost zadłużenia w sektorze rządowym po 2008 roku. Dodatkowo spory wzrost możemy zauważyć na inwestycja bezpośrednich. Poniżej dokładnie przyjrzymy się na jakich instrumentach odnotowaliśmy taki wzrost.

Zadłużenie zagraniczne: zadłużenie rządowe i samorządowe

Poniżej macie przedstawioną grafikę zadłużenia samorządowego i rządowego. Podpisana jest jako wyłącznie sektor rządowy z uwagi na fakt, że 97,2% procent właśnie pochodzi z sektora rządowego:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych NBP

Zanim przejdziemy dalej do informacji gdzie zostały wyemitowane papiery dłużne. Warto przyjrzeć się takiej informacji w metodologii:

Zadłużenie zagraniczne obejmuje:

    • zobowiązania między rezydentami a nierezydentami, zarówno w walucie krajowej, jak i zagranicznej,
    • papiery wartościowe emitowane na rynkach zagranicznych i na rynku krajowym, zakupione przez nierezydentów,
  • leasing finansowy z nierezydentami, traktowany jest jak kredyt.

Źródło: NBP

A dokładnie warto zwrócić uwagę na fakt, że leasing finansowy traktowany jest jako kredyt. Pamiętajcie o czytaniu metodologii w sprawozdaniach/opracowaniach. Bo niektóre pozycje, które mogłyby się wydawać oczywiste takie nie są.

Zerknijmy teraz na podział emisji dłużnych papierów wartościowych:

Źródło: NBP

Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy jeżeli mówimy o zadłużeniu zagranicznym to, że cały dług emitowany jest za granicą. Jednakże jak przyjrzymy się grafice to możemy wyczytać co innego. Ponad połowa papierów dłużnych była wyemitowana za granicą (200 mln złotych). A reszta została wyemitowana w Polsce (około 200 mln złotych).

Zadłużenie zagraniczne: pozostałe sektory

Teraz szybciutko omówimy zadłużenie zagranicznego pozostałych sektorów. Pierwsza grafika pokazuje podział na dłużne papiery wartościowe + kredyty i pożyczki:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych NBP

Poniższy wykres fajnie pokazuje, że największy wolumen zagranicznego zadłużenia obejmują kredyty handlowe:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych NBP

I na koniec poniższy wykres pokazuje nam podział długo i krótko terminowego zadłużenia:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych NBP

Zadłużenie zagraniczne: dłużne wykazywane w inwestycjach bezpośrednich

Sam nagłówek mógł niektórych z Was przyprawić o ból głowy. Czym są inwestycje bezpośrednie? A w ogóle dlaczego posiadają instrumenty dłużne? Jeżeli jesteś tu nowy to dowiesz się o tym z poprzednich wpisów. Link znajdziesz w rozwijanej liście na samej górze (rachunek finansowy cz.1 i 2). Tak wygląda wolumen zadłużenia:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych NBP

I teraz możemy skorzystać z grafiki NBP, żeby przyjrzeć się co dokładnie obejmowało zadłużenie zagraniczne w inwestycjach bezpośrednich:

Źródło: NBP

Jak widać na w.w grafice, największy procent zadłużenia obejmują kredyty i pożyczki.

Zadłużenie zagraniczne: sektor bankowy

Tak wyglądało zadłużenie sektora bankowego:

Źródło: NBP

Naszą uwagę od razu możemy skierować na dwie pozycje:

  • największą: kredyty i pożyczki
  • druga w kolei: rachunku bieżące i depozyty
Zadłużenie zagraniczne: zadłużenie NBP

Tak wygląda wolumen zadłużenia NBP:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych NBP

A tak podział na krótko i długoterminowe zadłużenie:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych NBP

Ostatni skok zadłużenia zagranicznego w NBP związany był z transakcjami repo i reverse repo. O nich możecie przeczytać w poprzednim wpisie w rachunku finansowym (cześć 2).

Zadłużenie zagraniczne: struktura zadłużenia

Przed ostatnia grafika pokazuje nam strukturę zagranicznego zadłużenia:

Źródło: NBP

Spory udział w portfelu posiada waluta euro, następnie złoty i  na końcu dolar + franki szwajcarskie. Teoretycznie mogłoby się wydawać, że jeżeli mówimy o zadłużeniu zagranicznym to nie powinno być tam Polskiej waluty. A jednak warto spojrzeć na dane.

Zadłużenie zagraniczne: ciekawe wskaźniki NBP

I dla chętnych przedstawiam Wam ostatnią grafikę z NBP. Ukazująca ciekawe wskaźniki:

Źródło: NBP

Zadłużenie zagraniczne: przydatne art.
Zadłużenie zagraniczne: podsumowanie

W końcu dotarliśmy do końca! Tak w małym skrócie przedstawia się bilans płatniczy RP. Sporo tych informacji, prawda?

Dziękuję za każde polecenie bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Oraz za korzystanie z linków afiliacyjnych Michała. Jest to dla nas bardzo ważne!

Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielimy się z Wami na naszych stronach oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego.

Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Przypominamy, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!

Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE i IKZE do 65/60 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.

Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie: IKZE jest mega opłacalne! Case study brak podatku belki nawet przed emeryturą a do tego kwota wolna 30 tysięcy!

Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestoraTo naprawdę wartościowa wiedza! Więcej informacji o promocyjnych warunkach kliknij tutaj: Najlepszy rachunek maklerski oraz IKE i IKZE.

Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)

Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.

Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit!

Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), wypełnić stosowne oświadczenie i korzystać z podwyższonego limitu IKZE dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez konieczności rejestracji nr LEI. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].

Kompleskowa baza informacji o IKE i IKZE

Powyższe informacje i wiele innych jak np. limity wpłat, nietypowe sytuacje IKE i IKZE, lista zadawanych pytań i odpowiedzi oraz komentarze czytelników znajdziesz tutaj: Baza informacji na temat IKE i IKZE.

Na koniec tradycyjnie ogromny i mega ważny apel Michała!

Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS